Sobota, 19 września 2020 r. imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda Sobota XXIV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Św. Januarego

Katedra na żywo

wiecej ... Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 28 maja 2012 16:18 wyświetleń: 14164 ks. S. Zyga

Uroczyste wprowadzenie nowych kanoników Wolińskiej Kapituły Kolegiackiej

Wolińska Kapituła Kolegiacka powiększyła swoje grono o 18 nowych kanoników, których uroczyście wprowadził do grona kolegiackiego Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga. Podczas obrzędu "instalacji", który odbył się 24 maja 2012 r., wszyscy nowi kanonicy otrzymali dystynktorium - znak przynależności do kapituły.

Zobacz galerię zdjęć

/fot.: Jerzy Akin /
  /fot.: Jerzy Akin /
/fot.: Jerzy Akin /
  /fot.: Jerzy Akin /
/fot.: Jerzy Akin /

Kanonikami honorowymi Wolińskiej Kapituły Kolegiackiej zostali ustanowieni:

Ks. prał. Antoni Chodakowski - dziekan dekanatu Chojna
Ks. mgr Marek Cześnin - Diecezjalny Konserwator Zabytków
Ks. Waldemar Garsztkowski - dziekan dekanatu Police
Ks. dr Janusz Giec - wykładowca Wydziału Teologicznego US
Ks. mgr Robert Gołębiowski - dziekan dekanatu Banie
Ks. Sławomir Kokorzycki - proboszcz parafii Korytowo
Ks. mgr Leszek Konieczny - dziekan dekanatu Pyrzyce
Ks. Józef Kurdziel - proboszcz parafii Krępsko
Ks. dr Krzysztof Łuszczek - prefekt Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego
Ks. mgr Janusz Skałecki - dziekan dekanatu Goleniów
Ks. dr Piotr Skiba - dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii
Ks. mgr. lic. Piotr Superlak - dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii
Ks. Maciej Szmuc - dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
Ks. Robert Szumowski - dziekan dekanatu Dębno
Ks. mgr Piotr Twaróg - dziekan dekanatu Kołbacz
Ks. dr Tomasz Zaklukiewicz - proboszcz parafii Przecław
Ks. dr Wojciech Zimny - Ojciec Duchowny Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego
Ks. dr Sławomir Zyga - Kanclerz Kurii Metropolitalnej

 


 

W ramach struktur administracyjnych prezbiterium każdej diecezji funkcjonują kapituły kanonickie, które mają do wypełnienia ważne zadania w warstwie teologicznej, liturgicznej i ewangelizacyjnej. W naszej Archidiecezji istnieje obecnie 5 kapituł: katedralna - szczecińska, oraz kolegiackie: kamieńska, stargardzka, myśliborska i od niedawna także wolińska. Jest to najmłodsza kapituła, bowiem powstała 14 września 2008 roku, gdy ustanowił ją śp. Ks. abp Zygmunt Kamiński i obecnie stała się największą pod względem ilości kanoników gremialnych i honorowych. We wspomnienie liturgiczne Maryi, Wspomożycielki Wiernych, 24 maja 2012 roku, w kościele pw. Św. Mikołaja w Wolinie odbyła się podniosła uroczystość ustanowienia kolejnych 18 kanoników honorowych tutejszej Kapituły Kolegiackiej.

Wolińska Kapituła Kolegiacka stanowi zespół kapłanów, których podstawowym zadaniem jest sprawowanie „bardziej uroczystych czynności liturgicznych w kościele kolegiackim oraz przyczynianie się do uświetniania życia liturgicznego Kościoła, zachowania przepisów liturgicznych i gorliwego uczestnictwa w nich wiernych”. W statucie kapituły oprócz tego fundamentalnego posłannictwa wyliczyć należy także inne zadania, do których należy: wcielanie w życie ducha Soboru Watykańskiego II i nauczania papieskiego, umacnianie wiary i polskości w tej części archidiecezji, budzenie świadomości dziedzictwa historycznego ziemi wolińskiej, roli Kościoła katolickiego na tym terenie. Zalecana jest także kapitule odpowiedzialna kontynuacja dzieła św. Ottona z Bambergu poprzez duszpasterstwo służące nowej ewangelizacji.  Dzieło to winno być wypełniane poprzez wspólne modlitwy, uroczyste sprawowanie świąt w czasie roku liturgicznego, które związane są z kultem św. Ottona i św. Mikołaja. Biskup Diecezjalny przyznaje tytuł kanonika Kapituły Kolegiackiej zasłużonym kapłanom, którzy swoją postawą wnieśli wiele cennych akcentów duchowych i duszpasterskich w życie całej wspólnoty diecezjalnej, wyrażając w ten sposób wdzięczność za ofiarna posługę Ludowi Bożemu. W wymiarze duchowym nowi kanonicy wedle statutu „będą jeszcze intensywniej współpracować nad pogłębieniem ducha wiary i dziełem ewangelizacji a poprzez zachowanie wspólnoty modlitwy i działań duszpasterskich staną się ważnym znakiem kościoła i Jego Głowy Chrystusa, w świecie, któremu dzisiaj szczególnie potrzeba zewnętrznych oznak ludzi wierzących”.

Uroczystość instalacji nowych kanoników honorowych miała miejsce w ważnym historycznie kościele św. Mikołaja w Wolinie, który przeżywa jubileusz 25 lecia podjęcia decyzji o jego odbudowie, co zaowocowało poświęceniem tej monumentalnej świątyni 15 października 2000 roku. Liturgicznym obrzędom ustanowienia oraz Mszy św. przewodniczył Metropolita Szczecińsko – Kamieński ks. abp. Andrzej Dzięga w asyście prepozyta kapituły ks. kan Jana Ubermana oraz dotychczas ustanowionych kanoników tej kapituły. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych gminy Wolin wraz z Burmistrzem, kompanią honorową Państwowej Straży Pożarnej z Choszczna oraz wieloma delegacjami wiernych z parafii, z których pochodzą nowi kanonicy.

Podczas uroczystego obrzędu nowi kanonicy złożyli wyznanie wiary i przysięgę wierności kościołowi, co udokumentowali dotknięciem Biblii i złożeniem odpowiedniego podpisu. Następnie Ks. Arcybiskup wręczył wszystkim nowym kanonikom dystynktorium (symbol jedności z kapitułą kolegiacką). Ukoronowaniem podniosłej uroczystości w Wolinie była koncelebrowana Eucharystia odprawiona pod przewodnictwem ks. abp. Andrzeja Dzięgi razem z całą Kapitułą Kolegiacką.

W homilii Metropolita Szczecińsko – Kamieński przypomniał kontekst historyczny biskupstwa wolińskiego oraz wskazał na cele, jakie przyświecały śp. Ks. abp Zygmuntowi Kamińskiemu przy powołaniu kapituły. Ks. Arcybiskup przybliżył zadania, jakie od tej pory realizować maja wszyscy kanonicy szczególnie uwypuklając godność sprawowania liturgii oraz nawiązanie do dziedzictwa religijnego ziemi wolińskiej.

Na zakończenie uroczystości po słowach wdzięczności, wypowiedzianych przez ks. kan. Roberta Gołębiowskiego Ks. Arcybiskup otrzymał od nowych kanoników uroczystą stułę kapłańską.

 

Ks. Robert Gołębiowski

aktualizowano: 2012-07-08 13:50
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Koronacja obrazu Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie

W sobotnie, 5 września 2020 r., w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie, Ksiądz Arcybiskup Metropolita A ndrzej Dzięga przewodniczył Eucharystii, w czasie której dokonał aktu koronacji obrazu NMP Królowej Korony Polskiej. Korony są wyrazem wdzięczności za okazane łaski i nieustanną opiekę Maryi nad mieszkańcami Gryfina i całej Ojczyzny. 
Obraz autorstwa Stanisława Kaczora-Baczewskiego, powstał na przełomie 1931-1932 roku dla kościoła w Kałuszu (archidiecezja lwowska) jako wotum wdzięczności za odzyskaną niepodległość, przywiązanie do wiary, czci Bogarodzicy i jako akt głębokiej miłości do Ojczyzny. Do Gryfina przybył wraz z mieszkańcami i proboszczem ks. Janem Palicą z Kałusza. 
Zdjęcia: UMiG Gryfino
»

Dożynki Archidiecezjalne 2020 – Mieszkowice

W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przez niemal 20 lat uroczystości dożynkowe organizowano w Pyrzycach; w dwóch ubiegłych latach miały miejsce w Gryfinie. W tym roku odbyły się w liczących 3,5 tys. mieszkańców, położonych w powiecie gryfińskim Mieszkowicach. 

»

Inauguracja roku szkolnego 2020/21 w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym

1 września br. o godz. 9.00 w kościele pw. Królowej Korony Polskiej w Szczecinie odbyła się uroczysta inauguracja nowego Roku Szkolnego w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Maksymiliana Marii Kolbego. Mszy Świętej przewodniczył ks. Michał Mikołajczak - prefekt szkoły.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności