1 Spotkanie członków Rad Archidiecezjalnych oraz Stowarzyszeń, Ruchów i Wspólnot katolickich | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 19 kwietnia 2024 r. imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa Piątek III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY 6 marca 2020 09:49 wyświetleń: 7253 pf

Spotkanie członków Rad Archidiecezjalnych oraz Stowarzyszeń, Ruchów i Wspólnot katolickich

W święto św. Kazimierza królewicza odbyło się spotkanie członków Rad Archidiecezjalnych – Duszpasterskiej, Katechetycznej, Nowej Ewangelizacji, Rodziny, Społecznej oraz Stowarzyszeń, Ruchów i Wspólnot Kościelnych. Poprzedziła je Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. 

W trakcie tego moderowanego przez ks. bp. Henryka Wejmana roboczego zebrania – jak określił je abp. Andrzej Dzięga - przedstawione zostały najważniejsze informacje z programu duszpasterskiego na ten rok, w odniesieniu do archidiecezji, jak i zbliżających się wydarzeń krajowych. Do takich niewątpliwie należy beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, która nastąpi w niedzielę 7 czerwca br. w Warszawie. Wielu mieszkańców Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej planuje wyjazd na te uroczystości, korzystając z pomocy organizacyjnej swych parafii.

Również podniosłym wydarzeniem będzie zaplanowana na 17 maja br. Narodowa pielgrzymka do Rzymu z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, której przewodnim założeniem jest modlitewne zjednoczenie Polaków w Wiecznym Mieście wokół osoby i dziedzictwa polskiego papieża. Omówiono także szereg innych uroczystości i wydarzeń na stałe wpisanych w duszpasterski rytm życia archidiecezji, przedstawionych w syntetycznej formie przez ks. dr. Piotra Skibę, Dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii.

Niedawno rozpoczął się trzyletni program duszpasterski „Eucharystia daje życie”, któremu w pierwszym roku przyświeca hasło „Wielka Tajemnica Wiary”. Z Eucharystii wypływa źródło życia Kościoła, unaocznienie ogromu miłości Boga do człowieka. By jej doznawać potrzeba jednego: wiary, o czym przypomina motto tego roku duszpasterskiego: „[…] abyście uwierzyli w Tego, którego Bóg posłał” (J 6, 29). W nawiązaniu do tego przesłania krótką refleksją teologiczno-pastoralną nad sakramentem Eucharystii podzielił się ks. dr Jarosław Staszewski SChr, proboszcz i kustosz szczecińskiego sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, pełniący także funkcję Dyrektora Wydziału Życia Konsekrowanego w Kurii metropolitalnej w Szczecinie.

Nieco bliższe i rzadko publikowane informacje dotyczące Prymasa Tysiąclecia i jego życia, uświęconego troską i walką o Kościół w komunistycznej Polsce oraz związków kardynała ze Szczecinem przedstawił ks. prał. dr Aleksander Ziejewski, proboszcz i kustosz Bazyliki Jana Chrzciciela w Szczecinie, piastujący w Kurii funkcję Dyrektora Wydziału Budowlanego i Sztuki Kościelnej. O realiach pracy katechetycznej w archidiecezji informował Dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego ks. dr Paweł Płaczek. Prócz informacji statystycznych wspomniał o sukcesie polegającym na wprowadzeniu od września na poziomie ogólnopolskim opracowanych przez szczecińskie środowisko podręczników do religii dla klas I i V szkół podstawowych oraz I liceów. Przedstawił wnioski skłaniające do prowadzenia katechezy misyjnej, polegającej na przybliżaniu Boga osobom, które nic, albo niewiele o Nim wiedzą, nie wspominając o relacjach.

Głos zabrali również inni przybyli na spotkanie, jak choćby ks. dr hab. Wiesław Dyk, bioetyk, wykładowca akademicki, ks. dr Marcin Szczodry, zastępca Dyrektora Wydziału Duszpasterskiego, ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Stowarzyszenia Małych Stópek oraz asystent kościelny Stowarzyszenia Civitas Christiana, od 2001 roku organizującego szczeciński Marsz dla Życia, czy ks. kan. Janusz Szczepaniak, delegat ds. Archidiecezjalnej Rady Ruchów Katolickich. Także świeccy, np. Maksymilian Kardziejonek wraz z żoną Agnieszką, orędownicy i pomocnicy tworzącego się dzieła „Ogród Maryi w Szczecinie”, inicjatywy zmierzającej do rozpoczęcia wieczystej adoracji w Szczecinie i w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Padały pytania, były odpowiedzi i okazja do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń.

W czasie podsumowania spotkania do aktualnych wydarzeń na świecie, związanych ze społecznym niepokojem dotyczącym ryzyka zarażenia koronawirusem, odniósł się Metropolita ks. abp Andrzej Dzięga podkreślając, iż Kościół w Polsce nie odwracał się od wiernych w czasach trudnych, nie odwraca się obecnie i nie zamierza tego czynić w przyszłości, także w obliczu pojawiających się zagrożeń epidemiologicznych. „W sytuacji trudnej – mówił abp Andrzej Dzięga – kościoły trzeba szerzej otwierać, tworzyć szerszy dostęp do źródła łaski i życia”. Błogosławieństwo obu biskupów udzielone uczestnikom oraz podejmowanym przez nich dziełom zakończyło spotkanie.

 

Tekst i foto - Adam Szewczyk

aktualizowano: 2020-03-21 10:08
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności