Sobota, 04 lipca 2020 r. imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda Sobota XIII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Św. Elżbiety Portugalskiej

Katedra na żywo

wiecej ... Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 18 października 2019 16:10 wyświetleń: 1611 S.Z.

Rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski

Pierwsza rocznica koronacja koronami papieskimi wizerunku Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski w Bazylice św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy w Szczecinie, odbyła się w sobotę, 12 października 2019 r. Mszy Świętej rocznicowej przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski.

Zobacz też galerię zdjęć

Ziemia nad Odrą i Bałtykiem z wielkim pietyzmem i wytrwałością odbudowuje kult Najświętszej Maryi Panny, który przez ponad cztery wieki uległ ogromnej desakralizacji. Przez ponad 47 lat istnienia archidiecezji powstały także nowe sanktuaria maryjne, przybyło miejsc, które darzone są czcią i modlitwą, gdzie dokonują się ważne przemiany serc za sprawą Bogurodzicy. Do tej pięknej listy od 13 października 2018 roku przybyła również koronacja słynącego łaskami Obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski, który promieniuje łaskami w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie.

Przypomnijmy krótko, że podniosłym wydarzeniem w historii świątyni było przekazanie przez Prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego, wiernej kopii Jasnogórskiej Ikony, aby pod Jej opieką trwał i rozwijał się tu Kościół. Jest to dzieło prof. Leonarda Torwirta, artysty z Torunia. Trzecia wykonana kopia została wskazana do Szczecina, aby połączyć duchowym węzłem ziemię nad Odrą i Bałtykiem z duchową stolicą Polski. Uroczystego wprowadzenia i poświęcenia obrazu dokonał biskup Jerzy Stroba 6 grudnia 1959 r. Od 31 października 1960 r. po wieczne czasy ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej jest ołtarzem uprzywilejowanym. Ks. abp Andrzej Dzięga podjął decyzję o koronacji łaskami słynącego obrazu i ustanowił przy Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski a 28 maja 2017 ogłosił dekretem  czas przygotowania do koronacji obrazu. Uroczystości koronacyjne odbyły się w fatimską sobotę 13 października2018 roku. Wprowadzeniem w klimat wielkiego Maryjnego Święta było premierowe wykonanie utworu: Oratorium „Sub Tuum Praesidium”, które skomponował Marek Czerniecki a wykonawcą był Chór Akademii Morskiej. Pontyfikalnej Eucharystii przewodniczył Prymas Polski ks. abp. Wojciech Polak z Gniezna, który dokonał ceremonii nałożenia koron na Obraz Matki Bożej.

   W rok od tego historycznego wydarzenia wierni archidiecezji zgromadzili się na uroczystości dziękczynnej, by wyrazić hołd Maryi za łaski, jakich udziela w tym miejscu. Przygotowaniem duchowym była renowacja Misji Św., które zarówno jak rok temu jak i obecnie przeprowadził O. Krzysztof Kowalski OSPPE z Jasnej Góry. W ich programie przygotowanym przez ks. prał. Aleksandra Ziejewskiego obok głębokich, maryjnych nauk znalazły się również istotne wątki jak odnowienie przymierza chrzcielnego, przyrzeczeń małżeńskich a także nabożeństwo wyboru Jezusa na Pana naszego życia, umocnienie wartości i znaczenia krzyża a wszystko zostało poparte adoracją Najśw. Sakramentu i mocą Bożego Miłosierdzia w sakramencie pokuty.

       Podobnie jak rok temu zasadniczą uroczystość poprzedziło uwielbienie muzyczne w postaci utworu „Regina Poloniae” w wykonaniu Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie. Uroczystej, koncelebrowanej Mszy św. dziękczynnej przewodniczył ks. abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski wraz z ks. abp A. Dzięgą, bp H. Wejmanem, bp. A. Dziemiańczukiem z Pińska, bp Matthiasem Heinrichem z Berlina, bp. E. Dajczakiem, bp P. Cieślikiem, bp. T. Werno z Koszalina, bp St. Regmuntem z Zielonej Góry oraz blisko 30 kapłanami. W słowie pozdrowienia ks. abp. Andrzej Dzięga wskazał: „Czujemy w tej świątyni poruszenie serc, dziękujemy za jej wzniesienie, aby ziarno Maryjnej duchowości było obecne w tej ziemi także podczas dominacji protestantyzmu, by mogło rozrastać się i przynosić owoce z tym szczególnym tytułem Matki Bożej Zwycięskiej. Czujemy modlitwy błogosławionego wygnańca ks. Karla Lamperta, który dojrzewał tutaj do doskonałego świadectwa męczeństwa. Czujemy tu też modlitwę Sł. Bożego Prymasa A. Hlonda i czujemy jak ta Bazylika wypełniona jest ciągle przepowiadaniem Prymasa Tysiąclecia kard. St. Wyszyńskiego. Przywołujemy dzisiaj dostojną uroczystość sprzed roku gdy Prymas Polski nakładał uroczyście korony na Milenijny wizerunek Jasnogórskiej Zwycięskiej Królowej Polski. Dzisiaj stajemy tutaj, by za tę Maryjną Uroczystość i całą maryjną drogę podziękować”. W Słowie Bożym Główny Celebrans ks. abp Wacław Depo ukazał zgromadzonym najpierw charyzmat świętości Matki Najświętszej a następnie wskazał: „Nasze chrześcijańskie serce powinno bić radością i wdzięcznością za to, że Słowo Boga stało się Ciałem za przyczyną Maryi. Ona uczy nas cnoty odpowiedzi Bogu: Tak! Ks. Jan Twardowski pisał kiedyś: „Pochwalono chrześcijaństwo, że tak długo rosło, że jest takie dojrzałe, mądre a ono wspięło się Matce Bożej na kolana i szepnęło do ucha, że tak na dobre to się jeszcze nie zaczęło! Czy to nie jest ciągle nasza droga uczenia się zawierzenia Bogu na Jej wzór? Kiedy tutaj mówimy Matko Zwycięska ocal miłość i życie (te słowa macie wypisane na tablicy przy wejściu) tzn. że Matko ocal miłość do Boga, Ojczyzny, Kościoła i życie bo bez Boga nie ma przyszłości”. Następnie ks. abp. Wacław Depo skupił się na wybranych zawierzeniach Niepokalanemu Sercu NMP Św. Jana Pawła II i Benedykta. Mówił dalej: „Koronacja Obrazu MB Zwycięskiej jest przypomnieniem, że dzieje świata są areopagiem zmagania się prawdy i fałszu, sił ciemności i światła Chrystusowego. Front ten przebiega przez każde ludzkie serce i przez każde ludzkie sumienie. Zło jest realne ale Maryja je pokonuje przez włączenie się w dzieło odkupienia! Maryjo prosimy ocal prawdę w sercu człowieka! Niech w Twoim Sercu Niepokalanym odsłoni się dla wszystkich światło nadziei!” Dostojny Celebrans przypomniał także o ważnym wymiarze wychowania młodego pokolenia w Bożym duchu szczególnie poprzez świadectwo chrześcijańskiego życia rodzin a także w aspekcie katechezy szkolnej.

Pięknym uwieńczeniem dziękczynienia było umieszczenie przez ks. abp W. Depo Złotej Róży – Wotum za Koronację Obrazu! Dopełnieniem uroczystości były dziękczynne słowa Kustosza Sanktuarium ks. prałata Aleksandra Ziejewskiego a także zakończenie Renowacji Misji Św. w niedzielę w postaci Procesji Fatimskiej, która przebyła drogę z Bazyliki do figury Św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach.  

tekst i zdjęcia:ks. Robert Gołębiowski

aktualizowano: 2019-12-24 11:53
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Neoprezbiterzy 2020

W sobotę,  27 czerwca 2020 r., Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński udzielił święceń kapłańskich ośmiu diakonom Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

»

Szczecińskie uroczystości ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa

19 czerwca 2020 r. w Sanktuarium NSPJ w Szczecinie odbyły się szczecińskie uroczystości ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uroczystości rozpoczęły się nieszporami oraz błogosławieństwem do pełnienia posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej. Po procesji eucharystycznej miał miejsce akt zawierzenia miasta i archidiecezji Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Uroczystości zakończyła Msza Święta pod przewodnictwem Ks. Abp. Andrzeja Dzięgi - Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego.

Fot. Adam Szewczyk

 

 

»

Boże Ciało w Szczecinie 2020

W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga przewodniczył międzyparafialnej procesji Bożego Ciała w Szczecinie. Uroczystości rozpoczęła Msza święta w Bazylice św. Jana Chrzciciela. Procesja przeszła od Bazyliki św. Jan Chrzciciela do Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła następującymi ulicami: Bogurodzicy, św. Wojciecha, pl. Zwycięstwa, Brama Portowa, Kard. Wyszyńskiego, Sołtysia i Grodzka. Z razji obowiązujących obostrzeń sanitarnych związane z koronawirusem apelowano do wiernych, aby w czasie procesji używali maseczek chronnych zakrywając usta i nos.

Zdjęcia: Juliusz Samborski

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności