Abp. Andrzej Dzięga

Abp. Andrzej Dzięga 21 listopada 2013 15:13 wyświetleń: 18341
Tematy: Kościół lokalny (109) | Abp. Andrzej Dzięga (94) |

Zapraszamy na uroczyste zamknięcie Roku Wiary w Archidiecezji

Zapraszamy na Archidiecezjalne Zamknięcie Roku Wiary. Uroczystej Mszy Świętej będzie przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński, w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, w sobotę, 23 listopada 2013 r. o godz. 11:00.

Ze słowa Arcybiskupa Metroplity w związku z zamknięciem Roku Wiary

Drodzy Bracia kapłani. Osoby życia konsekrowanego.
Wszyscy Siostry i Bracia, szczególnie Wy – zacni rodzice i wychowawcy.
Kochani chorzy. Cały umiłowany Kościele nad Odrą i Bałtykiem

Zbliża się Uroczystość Zamknięcia Roku Wiary, którą przeżywać będziemy wspólnie jako jedna rodzina diecezjalna w sobotę, 23 listopada br., w wigilię Uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W tym dniu podczas Uroczystej Mszy Świętej, która rozpocznie się Bazylice Archikatedralnej o godz. 11.00, pragniemy wspólnie dziękować Bogu za wielość łask otrzymanych w Roku Wiary. Do udziału w tej Uroczystości zapraszam wszystkich wiernych, a szczególnie rodziny, chorych, zgromadzenia zakonne, członków stowarzyszeń, ruchów, wspólnot i organizacji kościelnych z pocztami sztandarowymi, członków rad diecezjalnych, katechetów, duszpasterstwa akademickie, młodzież i dzieci, wszystkie dekanalne i parafialne środowiska duszpasterskie na czele z członkami parafialnych rad duszpasterskich. Bądźmy razem w tym dniu w jedności przed Bogiem i w braterskiej wspólnocie, niosąc w procesji z darami Parafialne Księgi Wiary Naszego Pokolenia, by jeszcze raz zawierzyć Bogu wszystkie nasze troski, modlitwy i lęki, radości i nadzieje. W przyszłą niedzielę zaś, 24 listopada br., gromadząc się w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, każda wspólnota parafialna przeżywać będzie Parafialne Zamknięcie Roku Wiary, zwieńczone uroczystym Te Deum, które zabrzmi na wybranej Mszy Świętej. Duchowym przygotowaniem na to Dziękczynienie i Zawierzenie Bogu jest trwająca Nowenna ku czci Chrystusa Króla.

To doświadczenie poznawania i pogłębiania wiary, które dał nam Pan w Roku Wiary niech trwa w naszych sercach, niech będzie żywe w różnych lokalnych programach duszpasterskich, rozwijane przez regularną modlitwę i życie eucharystyczne osobiste, a szczególnie w rodzinach, by nie pozostało krótkim, jednorazowym zrywem. Zachęca nas bowiem św. Paweł Apostoł: „Jak więc przejęliście naukę o Chrystusie Jezusie jako Panu, tak w Nim postępujcie; zapuśćcie w Nim korzenie i na Nim dalej się budujcie, i umacniajcie się w wierze, jak was nauczono” (Kol 2,6). Bezpośrednią kontynuacją wspólnego „budowania i umacniania się w wierze” będzie Tydzień Słowa Bożego, przeżywany od kilku lat w naszych parafiach w ostatnim tygodniu roku liturgicznego, szczególnie poprzez kręgi i warsztaty biblijne. Słowo Boże wprowadza nas w ten sposób corocznie w nowy okres Adwentu.

W całej Polsce rozpoczniemy w tym roku nowy Program duszpasterski, przeżywany pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”, który wprowadzi nas w atmosferę nadchodzącej kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, a w perspektywie kolejnych dwóch lat do 1050. Rocznicy Chrztu Polski, wraz z Pielgrzymką Ojca Świętego Franciszka do Polski na Światowe Dni Młodzieży w roku 2016. Program ten będzie w naszej Archidiecezji ukierunkowany na wiarę przyjmowaną i praktykowaną w rodzinach, które – gdy trwają w zjednoczeniu z Chrystusem – tworzą kościół domowy. Zachęcam już teraz wszystkie rodziny, by trwając w duchowym przygotowaniu do kanonizacji bł. Jana Pawła II poznawały jego nauczanie i przykład życia, które stanowią wyrazisty drogowskaz na drodze rodzinnego uświęcania. Zachęcam do błogosławionej nadziei w programach duszpasterstwa dzieci i młodzieży. Zachęcam do odważnej miłości w pielęgnowaniu i rozwijaniu charyzmatów wszystkich obecnych u nas wspólnot duszpasterskich, ruchów, stowarzyszeń i organizacji kościelnych. Zachęcam, by wpatrywanie się w postawę osobistego zawierzenia Matce Najświętszej, widoczną w życiu bł. Jana Pawła II, stało się duchową inspiracją dla wszystkich naszych rodzin, również po kanonizacji papieża Polaka.

Na trwający i dopełniający się Rok Wiary, na jednoczenie się w modlitwie podczas trwającej Nowenny do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, na pogłębianie życia duchowego w małżeństwach i rodzinach oraz na ewangeliczną wytrwałość wiary w parafiach, uwielbiając wraz z Wami Dobrego Boga za wielość Jego łask i Jego Miłosierdzia, mocą pełnionego pośród Was urzędu, wszystkim Wam z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

/-/ + Andrzej Dzięga   
Arcybiskup Metropolita 
Szczecińsko-Kamieński

aktualizowano: 2013-11-27 12:41

Polecane:

Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska buduje szkołę i kościół na Madagaskarze

Papieskie Dzieła Misyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ogłosiły 12 czerwca 2019 r. nowy projekt misyjny. Jest nim wotum wdzięczności za zbliżające się 50-lecie istnienia Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w postaci wybudowania szkoły i kościoła na Madagaskarze (misja Befasy, na terenie obszaru Misokitsy).

 

»

Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

W dniach 4-6 czerwca 2019 r. w Międzywodziu odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych. Uczestniczyli w nim dyrektorzy wydziałów diecezjalnych z całej Polski oraz członkowie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, na czele z ks. bp. Markiem Mendykiem – przewodniczącym Komisji. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Ewangelizacyjna forma katechezy. Ewangelizacyjny program przygotowania parafialnego do sakramentu bierzmowania" i miało na celu przede wszystkim ogólnopolską debatę, dyskusję i refleksję nt. przyszłości katechezy w Polsce. W spotkaniu uczestniczyło 61 osób - przedstawicieli z wszystkich regionów i diecezji w Polsce oraz TVP 3 Szczecin. Gospodarzem spotkania był Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.

Zapraszamy do przeczytania reportażu tekstowego o wydarzeniu - można go znaleźć TUTAJ.

»

Jubileusz 70-lecia Domu Pomocy Społecznej w Moryniu

7 czerwca 2019 r. odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu 70-lecia Domu Pomocy Społecznej w Moryniu. Świetowanie rozpoczęło sie od Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. abp. Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego. W dalszej części programu odbył się koncert zespołu Siewcy Lednicy. Był również czas na życzenia, podziękowania, zabawę, wspólne biesiadowanie i tort jubileuszowy. W spotkaniu uczestniczyli podopieczni DPS, dawni pracownicy oraz zaproszeni goście - przyjaciele i darczyńcy.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2019 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone