Czwartek, 13 sierpnia 2020 r. imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy Czwartek XIX tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Świętych męczenników Poncjana i Hipolita

Katedra na żywo

wiecej ... Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Aktualności

Aktualności 16 października 2013 11:58 wyświetleń: 4672

Pielgrzymka dzieci ze Szczecina do Rzymu 12-13 X 2013 r.

10 października 2013 r. 50-osobowa grupa pielgrzymów z Sanktuarium Dzieci Fatimskich z os. Kasztanowego w Szczecinie, udała się do Watykanu. Celem był udział w uroczystości zawierzenia świata - przez Ojca Św. Franciszka - Matce Bożej Fatimskiej. 

 

Wyjazd poprzedziła Msza Święta w kościele parafialnym p.w. Św. Tomasza Apostoła w Szczecinie. Podróż do Rzymu upłynęła w klimacie śpiewów, modlitwy i prezentacji filmowej objawień Matki Bożej z Fatimy. Gdy następnego dnia dotarliśmy do celu, udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej na Skale w Rocca di Papa, aby podziękować za szczęśliwą podróż i przeżyć spotkanie eucharystyczne w naszej wspólnocie. Po modlitwie zjedliśmy kolację i udaliśmy się na zasłużony odpoczynek. W sobotę, 12 października zwiedzaliśmy Rzym starożytny i barokowy. Tego dnia przeżywaliśmy Mszę Św. w kościele św. Andrzeja, a dokładnie w kaplicy cudu, gdzie swoją pierwszą Eucharystię odprawiał św. Maksymilian Maria Kolbe, wielki czciciel Niepokalanej.

Na Plac św. Piotra przybyliśmy z naszą figurą Matki Bożej Fatimskiej 13 października około godziny 7.20. Grupa pielgrzymów ustawiła się w dość długiej kolejce prowadzącej na Plac Św. Piotra. Pan Jacek Kruszyński, który niósł figurę Matki Bożej, został wpuszczony od razu. Służby porządkowe po dokładnych oględzinach (w tym opukaniu) Figury zezwoliły na wejście na Plac, a reszta naszych pielgrzymów oczekiwała w kolejce. Gdy weszliśmy na Plac św. Piotra, zajęliśmy  miejsca w środkowym sektorze, niedaleko głównego ołtarza. Troje dzieci (Weronika Kopczyńska, Julia Trocha i Kuba Szymanek) z Sanktuarium Dzieci Fatimskich, przebranych w stroje stylizujące je na Dzieci Fatimskie, zajęło miejsce przy Figurze Matki Bożej Fatimskiej. W oczekiwaniu na Mszę Św. podeszła do naszej grupy Pani Krystyna, która przyjechała do Włoch studiować teologię. Biegle władała językiem włoskim. Tłumaczyła naszym dzieciom kazanie Ojca Świętego, które w całości było wygłoszone po włosku, a więc dla nas w niezrozumiałym języku.

Przed Mszą Św. i w jej trakcie, wielu ludzi fotografowało naszą Figurę wraz z „Dziećmi Fatimskimi”. Wielu podchodziło także, aby dotknąć Matkę Bożą. Inni modlili się, żegnając się do Niej. Padło również pytanie o koronę.  Wyjaśnialiśmy, że została w parafii z obawy, że nie zostaniemy z nią wpuszczeni na Plac. W kontaktach z obcojęzycznymi wiernymi pomagała nam Pani Krystyna, która w międzyczasie nakreśliła nam postać świętego Josemaría Escrivá de Balaguer. Podzieliła się również z nami swoim spojrzeniem na rolę podejmowania walki z przeciwnościami losu w wychowywaniu dzieci oraz niesprzyjającemu klimatowi wychowania młodego pokolenia.

        Po przeżyciu Mszy Św. oczekiwaliśmy na przejazd Ojca Świętego sektorami Placu św. Piotra. Na telebimie zauważyliśmy, jak ks. kanonik Marek Maciążek oraz ks. dr Paweł Płaczek witają się z Ojcem Świętym Franciszkiem i całują Jego pierścień. Temu widokowi towarzyszył aplauz pielgrzymów, którzy z nimi przyjechali. Wcześniej obaj koncelebrowali Mszę Św. z Ojcem Św. Franciszkiem.

W końcu doczekaliśmy się chwili, w której papież podjechał i do nas. Dość szybko przejechał obok sektora, w którym się znajdowaliśmy. Chwilę przed Jego przyjazdem podszedł do nas jeden z funkcjonariuszy służb porządkowych z pytaniem „skąd jesteśmy”. Gdy dowiedział się, że pobyliśmy z Polski, a dokładniej ze Szczecina i reprezentujemy wiernych Sanktuarium Dzieci Fatimskich, odszedł w kierunku papieskiego orszaku. Gdy Papież Franciszek odjechał, krążąc po innych sektorach obserwowaliśmy, jak wita się z wiernymi i błogosławi dzieci. Mieliśmy nadzieję, że jeszcze do nas wróci. Gdy ponownie znalazł się blisko nas, wszyscy zaczęliśmy skandować „Franciszek”. Po zachowaniu pracowników ochrony wiedzieliśmy, że ponownie kieruje się w naszą stronę. Gdy już był blisko nas, zauważyliśmy, że samochód zdecydowanie zwolnił, a sam papież był przy nas na wyciągnięcie ręki. Wrażenia z tej chwili są nie do opisania. Ojciec Św. spojrzał na naszą Figurę, pobłogosławił Ją i z uśmiechniętą twarzą spoglądał tylko na nas, a szczególnie w stronę dzieci. Sam Ojciec Św. wyciągnął swoją dłoń i dotknął nią dłoni chłopca Jakuba Szymanka, który był przebrany za bł. Franciszka. Również Pani Bożena Tańska, która stała obok dzieci otrzymała to wyjątkowe wyróżnienie. Na koniec Ojciec Św. jeszcze raz patrząc na całą naszą liczną grupę przybyłych ze Szczecina pobłogosławił nam i odjechał.

Po zakończonej uroczystości podeszły do nas siostry od Matki Teresy z Kalkuty, witały się z dziećmi i pytały o Figurę Matki Bożej. Przy tej okazji obdarowały wszystkie dzieci, które były z nami obrazkami z  bł. Matką Teresą.

         Wraz z Figurą Matki Bożej Fatimskiej ruszyliśmy w kierunku miejsca zbiórki - ul. Borgio Pio. Inni wierni opuszczający Plac podchodzili do Figury i dzieci. Ta pielgrzymka pozostawiła w nas niezapomniane wrażenia, szczególnie ze względu na obecność Figury Matki Bożej Pani z Fatimy wśród nas. 

                                                                                                       tekst: Izabela Matławska 

aktualizowano: 2013-10-18 12:16
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Projekt "Droga od serca do dłoni - szkoła na Madagaskarze"

Tylko wykształcenie może wyrwać afrykańskie dzieci z błędnego koła biedy i bezradności. Szkoła jest najlepszą inwestycją w przyszłość ich i ich rodzin. Dlatego obok budynku kościoła, który jest darem naszej Archidiecezji na wotum 50.lecia istnienia Kościoła nad Odrą i Bałtykiem, powstaje także szkoła dla lokalnej społeczności.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności