1
Tegoroczne 48. Szczecińskie Dni Katechetyczne będziemy przeżywali pod hasłem: „Katecheza dziś i jutro”. Nasze spotkania odbędą się Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie.
»Nowe programy i podręczniki do nauczania religii dopuszczone do użytku w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
»Dar serca na Dzieła Misyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej można złożyć na konto misyjne. Oto rachunek bankowy na który należy dokonywać także wszystkich innych wpłat dot. dzieł misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskich (np. adopcji uczniów z Kipsing, Matiri, Isiolo, Oldenyro oraz na budowę i wyposażenie Domu Polskiego w Isiolo). Rachunek do wpłat złotówkowych:
53 1020 4795 0000 9802 0476 0882
z dopiskiem na jaki cel misyjny ma zostać przeznaczona Państwa wpłata lub "darowizna na misje"
Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska
ul. Papieża Pawła VI nr 4
71-459 Szczecin
»18 czerwca 2021 r. rozpoczęliśmy budowę Polskiego Domu Katolickiego w Isiolo w centralnej Kenii. Aktu poświęcenia i posadzenia palmy (lokalny zwyczaj przy rozpoczynających się budowach) dokonał ks. Biskup Anthony Ireri Mukobo.
»
Nasza Archidiecezja wspiera od lat misje. Dziś dzięki zaangażowaniu Papieskich Dzieł Misyjnych naszej Archidiecezji udało się przygotować upominki, słodycze i zabawki do szkoły w Misokitsy na Madagaskarze. Nauczyciele otrzymali koszulki, na których znajduje się logo naszej Archidiecezji. Kościół w Kenii (Isiolo, Kipsing, Embu, Matiri, Ngong) i na Madagaskarze (Misokitsy) to placówki, które od lat wspieramy. Wierzymy, że kiedy przywracamy radość i godność mieszkańcom Kościoła pierwszej ewangelizacji wypełniamy słowa naszego Nauczyciela Jezusa: "cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili". Dobro zawsze powraca. Dziękujemy wszystkim, którzy swoją modlitwą i wsparciem materialnym pomagają nam budować "mosty braterstwa i miłości".
»Na konkurs wpłynęło 1060 prac z ponad 300 szkół i ośrodków kulturalno-edukacyjnych. Prace pochodzą ze wszystkich województw oraz z zagranicy: Indie, Sri Lanka, Białoruś, Ukraina, Zimbabwe, Uganda, Rwanda, Mauritius, Malta, Madagaskar, Syria, Kuwejt, Niemcy, Austria, Słowacja, Czechy, Rosja, Kazachstan, Azerbejdżan, Kirgistan, Chorwacja, Litwa, Łotwa, Wielka Brytania, Irlandia, Argentyna, Brazylia, Czad, Włochy, Francja, Portugalia, Luksemburg, Węgry, Etiopia, USA. Prace zostały podzielone na siedem kategorii. Patronat nad wydarzeniem objęli: Pan Janusz Kotański, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, Pani Magdalena Zarębska-Kulesza, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Jego Ekscelencja Ks. Abp Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński.
»
By opowiedzieć, jak do tego doszło, dwaj księża z przeciwległych miejsc Polski, którym misje stały się szczególnie bliskie, napisali książkę.
»
»
Wielkim sukcesem zakończyła się V akcja misyjna w naszej Archidiecezji - "Garść fasoli i słodki upominek na święta". Zebrano dużo wyższą kwotę niż wstępnie zakładano. Dzięki temu mieszkańcy kenijskiej osady w Kipsing i malgasze z Misokitsy mieli wyjątkowe Boże Narodzenie. Radość z otrzymanych darów tej drugiej misji wyraził o. Marek Ochlak - misjonarz z Madagaskaru: "Radość niewypowiedziana! Przesyłam zdjęcia!!! Ludzi są naprawdę wdzięczni, że ktoś o nich pamięta!!! Nigdy jeszcze nie otrzymali prezentu na Boże Narodzenie!!! A tu Ks. Paweł i przyjaciele misji z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej podzielili się prezentami z Misokitsy!!! To cudowny, bożonarodzeniowy gest! Bóg Zapłać!!!"
»Kolejny raz pragniemy pomóc dzieciom z Kipsing (Kenia) i z Misokitsy (Madagaskar) kupując im żywność i słodki upominek na święta Bożego Narodzenia. Dołącz i Ty do nas. Koszt jednej świątecznej paczki to tylko 20 zł.
Tak pięknej szkoły nie ma na całym Madagaskarze - to opina o. Marka Ochlaka - misjonarza. Misokitsy to pomysł naszej Archidiecezji dla kościoła misyjnego. Zakończyliśmy duży projekt budowy kościoła i szkoły. Malarz z Murondawy zakończył swoją pracę. Szkoła jest wyposażona i gotowa przyjąć uczniów. Bardzo dziękujemy Fundacji ORLEN za pomoc w realizacji misyjnego dzieła.
»Katecheta ma być świadkiem wiary, a katecheza istotnym elementem ewangelizacji – przypomina ogłoszone dziś w Watykanie nowe Dyrektorium Ogólne o Katechizacji. Obszerny, liczący ponad 300 stron dokument uaktualnia poprzednie Dyrektorium, które zostało wydane przez Stolicę Apostolską w 1997 r. Z jeszcze większą mocą wskazuje, że każdy chrześcijanin jest misjonarzem, a Kościół powinien szukać nowych sposobów przekazu wiary w obliczu wyzwań, które stawia świat cyfrowy i globalizacja kultury.
»Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.
»1 września w Szkole Podstawowej w Modlimowie, odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021, połączona z poświęceniem sztandaru oraz odsłonięciem tablicy pamiątkowej patrona szkoły - Świętego Jana Pawła II.
»1 września br. o godz. 9.00 w kościele pw. Królowej Korony Polskiej w Szczecinie odbyła się uroczysta inauguracja nowego Roku Szkolnego w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Maksymiliana Marii Kolbego. Mszy Świętej przewodniczył ks. Michał Mikołajczak - prefekt szkoły.
»Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.
»Decyzją Dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej - ks. kan. dr Pawła Płaczka - oraz Komisji Misyjnej Archidiecezji na konto Wikariatu Apostolskiego w Isiolo w Kenii przekazano kwotę 2000$ na żywność dla dwóch wspólnot misyjnych - w Kipsing i Isiolo. Taka sama suma (2000$) trafiła również do parafialnej stołówki w Kipsing. - To ważny gest miłości, bo na pierwszym miejscu są uczynki miłosierdzia, co do duszy i co do ciała - podkreślił ks. Paweł.
»Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.
»Tylko wykształcenie może wyrwać afrykańskie dzieci z błędnego koła biedy i bezradności. Szkoła jest najlepszą inwestycją w przyszłość ich i ich rodzin. Dlatego obok budynku kościoła, który jest darem naszej Archidiecezji na wotum 50.lecia istnienia Kościoła nad Odrą i Bałtykiem, powstaje także szkoła dla lokalnej społeczności.
»Drodzy Przyjaciele Misji! Niezmiernie nam miło poinformować, że na naszą wspólną „Drogę od serca do dłoni” wstąpiła Fundacja ORLEN.
»Od nowego roku szkolnego 2020/21 w całej Polsce zostaną wprowadzone nowe podręczniki do nauki religii w szkole. W naszej Archidiecezji będziemy realizowali jeden program - Wydawnictwa Świętego Wojciecha w Poznaniu. Podręczniki do nauki religii są zgodne z nową „Podstawą programową katechezy Kościoła katolickiego w Polsce”.
»
Katecheci Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wyrazili wdzięczność Panu Bogu za życie i powołanie ks. infułata prof. Andrzeja Offmańskiego, który w tym roku przeżywa swój złoty Jubileusz Kapłaństwa. Obecna sytuacja epidemiczna wymusiła inną, skromniejszą formę świętowania. Katecheci postanowili zaskoczyć ks. Andrzeja i zaprosili go 12 czerwca br. do Chrapowa na Mszę Świętą. W imieniu całego środowiska katechetów słowa wdzięczności wyraziła p. Irena Bieńkowska, a homilię wygłosił ks. kan. dr Paweł Płaczek. Jubilat był zaskoczony i podziękował wszystkim za tak miłą niespodziankę.
»– Pan Bóg kieruje naszymi sercami dla misji i nam hojnie błogosławi – mówi Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Szczecinie – ks. kan. dr Paweł Płaczek. Tym razem poruszył serce do malgaskiej ziemi, oddalonej od Polski prawie 12 tys. kilometrów talentem pana Bernarda Wójcika – cenionego w Polsce malarza.
»Uroczystość Matki Kościoła, głównej patronki naszej Archidiecezji, przypada w tym roku 1 czerwca. W Misokitsy na Madagaskarze kościół, który jako Archdiecezja ofiarowaliśmy w darze dla misji, nosi tytuł Matki Kościoła. Zatem nasi bracia i siostry z Madagaskaru przeżywają swój pierwszy odpust.
»Zapraszamy do przeczytania wywiadu z p. Dorotą Bednarek - dyrektorem pierwszej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Szczecinie. Rozmawiał Adam Szewczyk.
»Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało szereg wydarzeń poświęconych setnej rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II. Zapraszamy wszystkich wiernych do ich śledzenia. W ramach wydarzeń odbędą się m.in.: koncert SANTO SUBITO - Prorok Naszych Czasów, film pt. „Świat według Jana Pawła II” oraz podcast – rozmowa z ks. Mateuszem Hosają – kustoszem Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie.
»Premiera pierwszego odcinka projektu Katecheza 2.0 (www.katechezadwazero.pl) odbędzie się 13 maja! Będzie miała charakter domowy - katecheci, wychowawcy, księża oraz uczniowie wspólnie - online - rozpoczną lekcję “Katechezy 2.0”.
»Dobiegł końca ogłoszony przez nas Ogólnopolski Domowy Konkurs Religijno-Muzyczny pod patronatem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty – p. Magdaleny Zarębskiej-Kuleszy. Konkurs patronatem medialnym objęło także Radio Shahidi z Isiolo w Kenii (FM 91.7 – http://radio.garden/listen/radio-shahidi-fm-91-7/a7Es8n_Y).
»Ks. Marcin Nockowski i ks. Maciej Wagner opracowali projekt edukacji zdalnej reliigii w oparciu działalnośc misyjną Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Pragną się z nim podzielić z innymi księżmi i katechetami. Zachęcamy do zapoznania się z tym projektem i skorzystania z przygotowanych materiałów w czasie lekcji zdanych religii.
»15 kwietnia 2020 r. została ukończona budowa świątyni na Madagaskarze w Misokitsy. Kościół pod wezwaniem Matki Kościoła jest darem naszej Archidiecezji za 50. lecie istnienia. Budowa rozpoczęła się wmurowaniem kamienia węgielnego pochodzącego z fundamentów kaplicy mariackiej szczecińskiej Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Jakuba - 1 grudnia 2019 r.
»
Z inicjatywy Wydziału Wychowania Katolickiego trwa Ogólnopolski Domowy Konkurs Muzyczno-Religijny na wykonanie hymnu misyjnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Dziś otrzymaliśmy informację z Isiolo z Kenii, że najlepsze wykonania misyjnego hymnu będą emitowane także - w zaprzyjaźnionym z nami - katolickim Radio Shahidi w Isiolo. Serdecznie zapraszamy do wirtualnych odwiedziń tego radia - już jutro udostępnimy pierwsze polskie wykonania misyjnego hymnu emitowane z Isiolo w Kenii.
»Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.
»Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.
»Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.
»Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.
Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.
Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.
Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.
Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.
Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw
Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!