1 Słowo i życzenia Arcybiskupa Metropolity na Wielkanoc 2022 | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 08 grudnia 2023 r. imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza Piątek I tygodnia adwentu | Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

INSTYTUCJE

INSTYTUCJE 16 kwietnia 2022 17:56 wyświetleń: 2141 S.Z.

Słowo i życzenia Arcybiskupa Metropolity na Wielkanoc 2022

Słowo i życzenia Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2022.


„Boże, miłosierny Ojcze, Twój Syn przybity do krzyża
ustanowił swoją Rodzicielkę, Najświętszą Maryję Pannę,
naszą Matką, spraw, aby za wstawiennictwem miłującej Matki
Twój Kościół wzrastał, radował się świętością swoich dzieci,
i pociągał do siebie wszystkie narody”
/Kolekta, NMP Matki Kościoła/Życzenia Świateczne Arcybskupa Metropolity
z okazji Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego 2022 r.

Umiłowani Bracia i Siostry, zarówno nasi diecezjanie jak też wszyscy Drodzy Goście, którzy tegoroczne Święta Paschalne przeżywacie na szczecińskiej ziemi.

Oto stajemy przy pustym Grobie Jezusa Chrystusa. To, co wydawało się końcem i tragedią, w blasku Zmartwychwstania nabiera nowego, pełnego znaczenia. Przenika i porusza nas wiadomość: Jezus żyje, pokonał cierpienie i śmierć! Zmartwychwstał! Wesoły nam dziś Dzień nastał!

Ta radość opromienia dziś nasze serca i umysły, staje się wyznacznikiem naszej drogi i naszych zmagań. Zmartwychwstały Pan nie pozostawia nas w tej dalszej drodze samych. Już z Krzyża zawierzył nas, jako Wspólnotę Kościoła, swojej Bolesnej Matce – Maryi. Dlatego w tegorocznym świętym Czasie Zmartwychwstania, gdy tak wiele niewinnych serc ludzkich w Polsce, na Ukrainie, w Rosji, a także w tylu innych miejscach świata, doznaje cierpienia, stajemy wszyscy razem, jako Uczniowie Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego, jako jedna Boża Rodzina, także w naszym Archidiecezjalnym Wieczerniku. W tym szczególnym Roku Jubileuszowym, z głębi mijających Pięćdziesięciu lat duchowej Drogi Świętego Kościoła Szczecińsko -Kamieńskiego, wołamy jako synowie i córki Maryi, Matki Kościoła:

Matko Miłosierdzia… uproś u Twego Syna łaskę Miłosierdzia dla wszystkich, którzy żyją w grzechu, z dala od Boga; którzy Go obrażają i lekceważą; łamią Jego przykazania i wyśmiewają Jego Naukę, niech zawrócą ze zgubnej drogi, a wtedy – opromienieni blaskiem Chrystusowego Zmartwychwstania – powrócą na drogę dobra, prawdy i życia.

Pociecho migrantów… miej w opiece wszystkich przybyłych na naszą ziemię; uciekających przed przemocą agresora i złem wojny, dotkniętych skutkami grzesznych decyzji ludzi bezbożnych, niech pośród nas otrzymają balsam miłości na wojenne zranienia, ukojenie skołatanych serc, a w świętym czasie Wielkiej Nocy niech poczują, że w tajemnicy Wiary przenika ich Nadzieja i ogarnia Miłość. Niech poczują się jak jedna rodzina Dzieci Boga i dzieci Kościoła.

Królowo pokoju… wyjednaj u twego Syna, Księcia Pokoju, łaskę pokoju dla całego świata, szczególnie w Ukrainie. Niech ustaną tam wszelkie walki i przemoc, niech umilkną wybuchy i zgaśnie ogień zniszczenia; uproś opamiętanie dla zło czyniących, dla siewców gwałtu i śmierci.

Królowo Polski… niech nasza Ojczyzna opromieniona będzie blaskiem Paschalnej Światłości Chrystusa Zmartwychwstałego, niech wszyscy Polacy uznają szczerze Twojego Syna za Pana i Króla, niech wyjdą z mroków grzechu i śmierci, niech budują cywilizację życia i miłości, dobra i piękna, pokoju i szczęścia.

Matko Kościoła… Twój Syn, Zmartwychwstały Bóg, Zwycięzca grzechu i śmierci, cierpienia i łez, beznadziei i smutku, powierzył nas Tobie z wysokości krzyża, uczynił nas Twoimi synami i córkami. Kiedy, jako Kościół Szczecińsko-Kamieński, świętujemy Jubileusz 50-lecia naszej Diecezji, a wraz z całą metropolią także 30-lecie Archidiecezji, pragniemy na nowo zawierzyć się Tobie – naszej Matce i Patronce. Prosimy, abyś jako najlepsza i najczulsza z Matek opiekowała się Świętym Kościołem nad Odrą i Bałtykiem, Ludem wiernym, pozwalając zwyciężać wszystko, co oddziela od Twego Syna, co jest przeszkodą i barierą naszego zbawienia i życia wiecznego w Chrystusie.

Umiłowani!

Na tegoroczny, trudniejszy nieco Czas Paschalny, życzę Wam Mocy, którą może dać tylko Chrystus Zmartwychwstały; Światła, które opromieni każde Wasze działanie; Nadziei, która nigdy w Was nie zagaśnie oraz Miłości, która pomoże Wam przezwyciężyć wszelkie trudności i cierpienia.

W Waszych sercach i na drogach Waszego życia spotkajcie Zmartwychwstałego Pana, który niech będzie teraz i po wszystkie czasy Panem i Królem Waszego życia! Maryja, Ta, która pozostała z Apostołami i czuwała w Wieczerniku, Matka Kościoła, niech także w naszych czasach czuwa nad Kościołem Świętym i wszystkimi swoimi córkami i synami!

Życzę wszystkim Wam błogosławionego świętowania w Bożym Pokoju. 

Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie powstał! Alleluja!
 

/-/ + Andrzej Dzięga     
Arcybiskup Metropolita   
  Szczecińsko-Kamieński   

Szczecin, Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2022 r.

aktualizowano: 2022-05-07 12:53
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Katechumenat i mistagogia na dzisiejsze czasy - zapis konferencji

17 listopada 2023 roku w budynku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa "Katechumenat i mistagogia na dzisiejsze czasy". Została ona zrealizowana dzięki dofinansowaniu, które otrzymał Instytut Nauk Teologicznych US w ramach programu Doskonała nauka II – wsparcie dla konferencji naukowych, organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

»

Archidiecezjalny Dzień Jedności kandydatów do Bierzmowania

Odpowiadając pozytywnie na zachętę Papieża Franciszka, aby co roku Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata była czasem spotkania w diecezjach z młodzieżą, kandydaci do sakramentu bierzmowania z terenu całej Archidiecezji zostali zaproszeni wraz z opiekunami do Bazyliki Archikatedralnej pw. Św. Jakuba Ap. w Szczecinie. Koordynatorem wydarzenia był Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej. (fot. Adam Szewczyk)

»

Święcenia kapłańskie w kościele seminaryjnym

W niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, 26 listopada 2023 r., w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, Arcybiskup Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga udzielił święceń prezbiteratu alumnowi szczecińskiego seminarium, diakonowi Krzysztofowi Dorau. Homilię podczas uroczystości wygłosił Biskup Henryk Wejman. Nowo wyświęcony kapłan pochodzi z Sopotu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności