Piątek, 16 listopada 2018 r. imieniny: Edmunda, Marii, Marka Piątek XXXII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Rocznica poświęcenia rzymskich bazylik świętych apostołów Piotra i Pawła, Św. Małgorzaty Szkockiej, św. Gertrudy
Polecane 17 października 11:56 wyświetleń: 832 pf

Jesienne Warsztaty Metodyczne

Kilkanaście dni temu, 2 października, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. Wydział Wychowania Katolickiego organizuje Jesienne Warsztaty Metodyczne dla księży, sióstr zakonnych i katechetów świeckich, w czasie których pragniemy zaproponować m.in. spotkanie informacyjne, które poprowadzą policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Komend Powiatowych i Miejskich Policji, w obszarze edukacji w zakresie przeciwdziałania przemocy w szkole i rodzinie oraz profilaktyki i edukacji w obszarze bezpieczeństwa w województwie zachodniopomorskim.

W trakcie spotkań informacyjnych zostaną przedstawione m.in. następujące zagadnienia:
- sytuacja prawna osoby nieletniej i małoletniej (uczniów szkół różnego typu);
- sytuacje kryzysowe z udziałem osób małoletnich w kontakcie z przedstawicielem placówki oświatowej (katechetą, nauczycielem i innymi pracownikami); zostaną omówione sytuacje, w których katecheta/nauczyciel doświadcza przemocy ze strony uczniów – jak reagować, co robić, jaka jest obecna sytuacja prawna pokrzywdzonych?);
- przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej w szkole i rodzinnej;
- procedura Niebieskie Karty, co to jest i w jaki sposób z tego korzystać?

Funkcjonariusze Policji podzielą się wiedzą, uświadamianiem zagrożeń i szukaniem nowych sprzymierzeńców w zakresie zapobiegania wszelkim ludzkim dramatom, których powodem jest bardzo często przemoc w rodzinie. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję poznać mechanizmy powstawania przemocy w rodzinie, zapoznają się z obowiązującymi procedurami w tym zakresie, możliwością współpracy z Policją, a także innymi instytucjami.

W związku z tym, że katecheci mają naturalną okazję do kontaktu z mieszkańcami naszego regionu, mogą w skuteczny sposób dostrzec pewne sygnały, które mogą świadczyć o tym, że ktoś doznaje przemocy w rodzinie lub jest jej sprawcą, a także właściwie zareagować gdy sam jest ofiara przemocy ze strony uczniów. Mogą również zwrócić uwagę na różne formy zaniedbań wobec osób zależnych. Im więcej osób weźmie udział w takim przedsięwzięciu, tym więcej osób z problemem można zdiagnozować i udzielić pomocy. Dzięki tym spotkaniom katecheci i przedstawiciele Kościoła z pewnością będą w stanie udzielić profesjonalnego wsparcia, aby przerwać przestępstwa znęcania się nad najbliższymi lub wychowawcami.

 

Jesienne warsztaty metodyczne - terminarz spotkań:

Rejon Chojna – dekanaty: Banie, Cedynia, Chojna, Mieszkowice
Data i godzina: 5 listopada 2018 r. (poniedziałek), godz. 15.00 – Msza Święta
Miejsce: parafia pw. Świętej Trójcy w Chojnie, ul. Malarska 24 (warsztaty o godz. 16.00 – sala)

Rejon Gryfice – dekanaty: Golczewo, Gryfice, Kamień Pomorski, Trzebiatów
Data i godzina: 6 listopada 2018 r. (wtorek), godz. 15.00 – Msza Święta
Miejsce: parafia pw. Wniebowzięcia NPM w Gryficach, ul. 3 Maja 17 (warsztaty o godz. 16.00 – sala)

Rejon Nowogard – dekanaty: Goleniów, Łobez, Nowogard, Resko
Data i godzina: 7 listopada 2018 r. (środa), godz. 15.00 – Msza Święta
Miejsce: parafia pw. św. Rafała Kalinowskiego w Nowogardzie, ul. Jana Pawła II nr 2 (warsztaty o godz. 16.00 – sala)

Rejon Choszczno – dekanaty: Choszczno, Drawno, Suchań
Data i godzina: 8 listopada 2018 r. (czwartek), godz. 15.00 – Msza Święta
Miejsce: parafia pw. św. Jadwigi w Choszcznie, ul. Jagiełły 27 (warsztaty o godz. 16.00 – sala)

Rejon Świnoujście – dekanaty: Świnoujście, Wolin
Data i godzina: 14 listopada 2018 r. (środa), godz. 15.00 – Msza Święta
Miejsce: parafia pw. Gwiazdy Morza w Świnoujściu, ul. Piastowska 11 (warsztaty o godz. 16.00 – sala)

Rejon Myślibórz – dekanaty: Barlinek, Dębno, Lipiany, Myślibórz, Pyrzyce
Data i godzina: 15 listopada 2018 r. (czwartek), godz. 15.00 – Msza Święta
Miejsce: parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu, ul. Gen. Władysława Andersa 22 (warsztaty o godz. 16.00 – sala)

Rejon Stargard – dekanaty: Ińsko, Stargard-Wschód, Kołbacz, Maszewo, Stargard-Zachód
Data i godzina: 19 listopada 2018 r. (poniedziałek), godz. 15.00 – Msza Święta
Miejsce: parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Stargardzie, ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 5 (warsztaty o godz. 16.00 – sala)

Rejon Szczecin* – szkoły podstawowe – dekanaty: Gryfino, Police, Szczecin-Dąbie, Szczecin-Niebuszewo, Szczecin-Pogodno, Szczecin-Pomorzany, Szczecin-Słoneczne, Szczecin-Śródmieście, Szczecin-Żelechowa
Data i godzina: 20 listopada 2018 r. (wtorek), godz. 15.00 – Msza Święta
Miejsce: parafia pw. św. Krzysztofa, ul. Żelazna 14 (Msza) oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie (ODN), ul. Hoża 6 (godz. 16.00 – sala)

Rejon Szczecin* – gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne – dekanaty: Gryfino, Police, Szczecin-Dąbie, Szczecin-Niebuszewo, Szczecin-Pogodno, Szczecin-Pomorzany, Szczecin-Słoneczne, Szczecin-Śródmieście, Szczecin-Żelechowa
Data i godzina: 26 listopada 2018 r. (poniedziałek), godz. 15.00 – Msza Święta
Miejsce: parafia pw. św. Krzysztofa, ul. Żelazna 14 (Msza) oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie (ODN), ul. Hoża 6 (godz. 16.00 – sala)

* Warsztaty dla rejonu Szczecin mają taką sama tematykę, zatem katecheci mogą wybrać termin uczestnictwa dowolnie.

aktualizowano: ponad 2 tygodnie temu, 2018-10-30
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Poświęceniem Złotego Dzwonu Niepodległości

W 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości Ks. Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga dokonał poświęcenie "Dzwonu Niepodległości" dla Bazyliki Katedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. Następnie została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, po której nastąpiło oratorium w wykonaniu chórów szczecińskich pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke.

Zdjęcia: Roman Karwowski

»

Odsłonięcie pomnika „Boże chroń Polskę”

W 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Ks. Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga dokonał odsłonięcie i poświęcenie pomnika „Boże chroń Polskę” przy Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Uczestnicy wydarzenia, m. in. Wojewoda Zachodniopomorski oraz Prezyndent Miasta Szczecina, podpisali uroczysty akt erekcyjny pomnika. Uroczystość poprzedziła Msza Święta w intencji Ojczyzny. 

»

Morskie Zaduszki w Świnoujściu 2018

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. W tym roku modlitwie przewodniczył Ksiądz Biskup Henryk Wejman. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na brzegu morza.

Zdjęcia: Maciej Napiórkowski

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności