1 | Kościół Szczecińsko-kamieński
Środa, 05 października 2023 r. imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda Czwartek XXVII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Faustyny Kowalskiej

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Home

Home 17 maja 09:59 wyświetleń: 737

Krzysztof Zanussi w Szczecinie

Już w najbliższy piątek, 19 maja, o godz. 18.00 w Szczecinie, w Klubie Jego42 przy placu Grunwaldzkim, odbędzie się spotkanie z wybitnym twórcą polskiego kina, reżyserem Krzysztofem Zanussim. Spotkanie będzie okazją  do rozmowy o wartościach, którymi kieruje się w życiu, namysłem nad tym co ważne, o podróżach i oczywiście o filmach i kinie. Organizatorem spotkania jest archidiecezjalna Fundacja Jego.

Zapytamy Gościa o jego przyjaciół, których pamiętamy jako wybitnych twórców: o Krzysztofa Kieślowskiego, Wojciecha Kilara, Andrieja Tarkowskiego. Spytamy również o bohaterów jego filmów, o Świętych których przybliżył szerokiej publiczności, w tym o film i spotkania z Janem Pawłem II. Piątkowe wydarzenie będzie też okazją  do zadania pytania Mistrzowi kina.

Zapraszamy do Klubu Jego42 mieszczącego się w centrum Szczecina, przy ulicy Jana Pawła II 42 (wejście od ul. Śląskiej, z prawej strony apteki). Wstęp wolny.

Wydarzenie jest kontynuacją cyklu spotkań organizowanych przez Fundację Jego, poświęconych rozmowom z twórcami znanymi szerokiej publiczności, na temat wartości, postaw życiowych, wiary...  

---------------

Krzysztof Zanussi  - reżyser, producent filmowy, scenarzysta, teoretyk kina, pedagog. Urodził się 17 czerwca 1939 roku w Warszawie.  Jest jednym z najbardziej znanych twórców polskiego kina i uważany jest za jednego z najważniejszych reżyserów europejskich.

Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim, w 1959 porzucił ów kierunek na rzecz filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1962 zdecydował się zostać reżyserem. Podjął studia reżyserskie na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, które ukończył w 1966. Jego debiutancki film fabularny "Struktura krysztalu" (1969) przyniósł mu międzynarodowe uznanie i zdobył wiele nagród na festiwalach filmowych.

Jego twórczość  cechuje się silnym podtekstem filozoficznym, etycznym i religijnym. Filmy Zanussiego często dotykają ważnych tematów społecznych i moralnych, analizując relacje międzyludzkie, wiarę, etykę i dylematy moralne. Do najbardziej znanych filmów Krzysztofa Zanussiego zaliczamy: "Rodzinę Polanieckich" (1971), "Illuminację" (1973), "Barwy ochronne" (1976), "Kontrakt" (1980), "Życie rodzinne" (1970), "Cwał" (1996), "Persona non grata" (2005) i wiele innych. Stowrzył ponad 80 filmów.

Zanussi był także aktywny jako pedagog i reżyser teatralny. Pełnił funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz założył i prowadził Studio Filmowe TOR, gdzie współpracował z młodymi talentami filmowymi.

Jego osiągnięcia w dziedzinie filmu przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach filmowych na całym świecie, w tym Złotego Lwa na MFF w Wenecji i Srebrnego Lwa na MFF w Berlinie. Krzysztof Zanussi jest ważną postacią w historii polskiego i europejskiego kina, a jego twórczość jest doceniana zarówno w kraju, jak i za granicą.

aktualizowano: 2023-07-31 10:56
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Szkoła Liturgicznego Animatora Muzycznego 2023/24

Centrum Formacji Świeckich przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża zaprasza osoby, które pragną bardziej duchowo przeżywać Eucharystię, łączyć harmonijnie śpiew z liturgią, na roczny kurs (jedna sobota w miesiącu) związany z animacją śpiewu podczas liturgii.

»

Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę 2023

W dniach 22 - 23 września 2023 roku miała miejsce coroczna Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę. Rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim, po którym odbyło się czuwanie, prowadzone przez wspólnotę Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. O północy odprawiona została uroczysta Eucharystia w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył Biskup Henryk Wejman. Całonocne czuwanie pielgrzymów zakończone zostało poranną Drogą Krzyżową na Jasnogórskich Wałach.

Zdjęcia: Wojciech Kłosowski

»

Pielgrzymi dotarli na Jasną Górę

Niektórzy pielgrzymowali od 25 lipca. 13 sierpnia zostali powitani na Jasnej Górze. Fot. Archiwum. 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności