1 Konsekracja świątyni i poświęcenie szkoły w Misokitsy na Madagaskarze | Kościół Szczecińsko-kamieński
Czwartek, 07 października 2022 r. imieniny: Krystyna, Marii, Marka Piątek XXVII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Najśw. Maryi Panny Różańcowej

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Polecamy:

Home 14 września 10:34 wyświetleń: 560 Krzysztof Grabczak

Konsekracja świątyni i poświęcenie szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

11 września 2022 w Misokitsy na Madagaskarze odbyła się konsekracja świątyni i poświęcenie szkoły - daru naszej Archidiecezji z okazji 50 lecia powołania struktur Kościoła nad Odrą i Bałtykiem. Miejscowość Misokitsy leży w południowo-zachodniej części Madagaskaru, w diecezji Morondava, która jest jedną z najbardziej ubogich na wyspie.

 

 

Uroczystościom przewodniczył Przewodniczący Konferencji Episkopatu Malgaskiego - Bp Marie Fabien. Na konsekracji zgromadziło się przeszło 2000 osób by podziękować Panu Bogu za świątynię i szkołę. Delegatem ks. Arcybiskupa był ks. kan. dr Paweł Płaczek - dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.

OKOLICZNOŚCIOWY LIST KS. ARCYBISKUPA ANDRZEJA DZIĘGI 


Jego Ekscelencja

Biskup Marie Fabien Raharilamboniaina

Biskup diecezji Murondawa

Przewodniczący Episkopatu Malgaskiego

Madagaskar

 

Wasza Ekscelencjo,

Drogi Bracie Marie Fabien, Apostole Kościoła Murondawa.

 

Jednoczę się z Wami w Dniu pięknej Uroczystości Konsekracji Świątyni. To historyczne wydarzenie, którego owoce będą trwały w Waszych sercach, w Waszej Ziemi, na wiele pokoleń, na całe wieki. Pozdrawiam Was wszystkich z Polski, z Ojczyzny Świętego Papieża Jana Pawła II. Modlę się dzisiaj razem z Wami i dziękuję Bogu za Was, a dla nowej świątyni i dla wiernych, którzy się w niej modlą proszę o obfitość Bożego błogosławieństwa.

Bardzo pragnąłem być razem z Wami osobiście, ale obecnie nie jest to możliwe. Przyjmijcie jednak obecność naszej Archidiecezji poprzez oficjalną Delegację, której w moim imieniu przewodniczy Ks. Dr Paweł Płaczek.

Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska ma długą, ale trudną historię. Pierwsze biskupstwo na naszych ziemiach powstało w roku 1000. Jednak struktury kościelne wtedy nie przetrwały.  Misja biskupa Ottona z Bambergu w roku 1124 przywróciła jednak struktury parafii i pozwoliła na powstanie biskupstwa w Wolinie, po kilku latach przeniesionego do Kamienia. To była bardzo stabilna i dynamiczna diecezja. Jednak w XVI wieku wszystkie struktury zostały zdominowane przez protestantów. Nieliczni katolicy w wieku XIX zaczęli budować pierwsze świątynie dla swoich wspólnot. To trwało do końca drugiej wielkiej wojny światowej. Po wojnie nasza ziemia przeżyła wielkie migracje ludności, oraz powrót silnych katolickich struktur kościelnych. W roku 1972 przywrócona została także Diecezja Szczecińsko-Kamieńska. W obecnym roku przeżywamy Jubileusz 50.lecia jej przywrócenia. Od trzydziestu lat jest to archidiecezja.

 Wielkim pragnieniem naszego serca było to, by ten święty czas Jubileuszu był dla nas nie tylko okazją do radości i modlitwy, ale także stał się okazją do okazania zewnętrznego znaku, który będzie inspiracją do otwarcia misyjnego dla następnych pokoleń. Misje, jak mówił papież Franciszek są kwestią wiary i wszystko co czynimy dla misji to czynimy dla Jezusa Chrystusa. Dlatego postanowiliśmy, by znakiem naszego Jubileuszu była nowa świątynia i szkoła w Misokitsy na terenie Twojej, Drogi Bracie, diecezji. Niech to będzie Dar – Votum  naszej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla Kościoła na Madagaskarze.

Budowa rozpoczęła się wmurowaniem kamienia węgielnego pochodzącego z fundamentów kaplicy mariackiej ze szczecińskiej Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Jakuba - 1 grudnia 2019 r. Bardzo się raduję, że tytuł tej świątyni nawiązuje do Głównej Patronki naszej Archidiecezji – Matki Kościoła. We wnętrzu, w prezbiterium króluje obraz Matki Bożej Częstochowskiej, najbardziej znana ikona w Polsce. Modlitwy wiernych wspierają też z pięknych Obrazów: Święty Jan Paweł II i Święta Siostra Faustyna. W kościele tym znajdują się także bliskie sercom Polakom obrazy Świętego Ojca Bejzyma a także Świętego Ottona z Bambergu - ewangelizatora naszego Pomorza Zachodniego.

Szkoła, a co za tym idzie edukacja, jest kluczem do przyszłości, jest zasiewem mądrości dla pokoleń, które przyjdą po nas. Budynek szkoły w Misokitsy składa się z dwóch klas i wierzę, że będzie służył miejscowym dzieciom i lokalnej społeczności. Kościół i szkoła, jako nasze szczecińskie Votum za 50.lecie istnienia Archidiecezji powstało dla kościoła misyjnego w Afryce w bardzo krótkim czasie – dla mnie osobiście to wyjątkowy i ważny znak. Szczecin ma od teraz swoją „Ambasadę Serca” na Madagaskarze. Stworzyliśmy wspólnie duchowy most oddalonych od siebie Kościołów, ale przecież tu nie o kilometry chodzi, tylko o solidarność i jedność serc, wzajemną modlitwę i wsparcie.

Bardzo dziękuję za zaproszenie na konsekrację świątyni i poświęcenie szkoły w Misokitsy na Madagaskarze, która odbędzie się 11 września 2022 r. Jeszcze raz potwierdzam, że tego dnia będę towarzyszył Wam moją modlitwą. A nasi Delegaci niech Wam dopowiedzą dalsze słowa jedności, wiary i miłości.

Niech Bóg Wam błogosławi na dalsze lata pielgrzymowania poprzez Nowy Czas. To Czas działania Ducha Świętego. Czas odważnych i  dobrych serc.

Abp Andrzej Dzięga

 

 

aktualizowano: tydzień temu, 2022-09-29
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Różaniec za Polskę na granicach - 7.10.2022

Zapraszamy wszystkich na wspólny różaniec w intencji naszej Ojczyzny Polski w ramach dorocznej inicjatywy modlitewnej „Różaniec do granic”, która w naszej Archidiecezji odbędzie się w piątek, 7 października br., w Święto Matki Bożej Różańcowej, o godz. 15.00. Poniżej podajemy informacje o wszystkich miejscach modlitwy różańcowej nad granicą lądową i morską na terenie Archidiecezji Szczecińsko- Kamieńskiej.

»

Święto Podwyższenia Krzyża w Archikatedrze

W środę, 14 września br., w Archikatedrze szczecińskiej przeżywaliśmy Święto Podwyższenia Krzyża Świętego i zarazem Dzień Modlitwy za Ukrainę.

»

Święto Podwyższenia Krzyża 14 września w intencji pokoju dla Ukrainy

W środę, 14 września, będziemy przeżywać Święto Podwyższenia Krzyża Świętego i zarazem Dzień Modlitwy za Ukrainę. W tym dniu zapraszamy na centralne nabożeństwo do Archikatedry. Modlitwa rozpocznie się liturgią Mszy Świętej o godz. 18.00. Po liturgii nastąpi Droga Krzyżowa i adoracja Krzyża z możliwością indywidualnego podejścia do Krzyża oraz uczczenie Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Modlitwa ta będzie stanowić IV Stację przygotowań do Jubileuszu 2000-lecia Zbawienia i Odkupienia, obchodzonego w 2033 r.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności