1 | Kościół Szczecińsko-kamieński
Środa, 05 października 2023 r. imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda Czwartek XXVII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Faustyny Kowalskiej

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Home

Home 3 maja 18:54 wyświetleń: 1180 SZ

Diecezjalne odnowienie przyrzeczeń wspólnoty Legionu Maryi

W tym roku członkowie Legionu Maryi z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej zgromadzili się w sobotę, 29 kwietnia 2023r., w Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Szczecinie na corocznym uroczystym odnowieniu przyrzeczeń. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył biskup pomocniczy szczecińsko-kamieński Henryk Wejman.

Wśród różnych wspólnot i grup Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ważne miejsca zajmuje Legion Maryi. Jest to stowarzyszenie katolików gromadzących się we wspólnocie formacyjno-modlitewnej. Jego założycielem jest Sługa Boży Franciszek Duff. Niezwykle ważną rolę zajmuje w tej wspólnocie Maryja. To przy Jej pomocy i orędownictwu Legioniści pragną zdobywać świat i ludzi dla Boga, a przede wszystkim zabiegać o własny rozwój duchowy i świętość. Ponadto posługują oni na różnych polach działalności apostolskiej np. pomocy chorym, czy rozdawaniem Cudownego Medalika Matki Bożej Niepokalanej. Równie ważnym momentem formacyjnym dla członków tej wspólnoty jest coroczna uroczystość nosząca nazwę acies. W języku łacińskim słowo to oznacza armię w szyku bojowym. I tak, każdego roku Legioniści Maryi gromadzą się, by w uroczystej ceremonii odnowić swoją przysięgę bycia pomocnikiem Maryi w dziele prowadzenia innych ku Bogu. Acies to najważniejsza uroczystość w całym roku formacyjnym tej wspólnoty.

W tym roku członkowie Legionu Maryi z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej zgromadzili się w sobotę 29 kwietnia 2023r., w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Szczecinie. To w tej parafii odbywały się tegoroczne uroczystości odnowienie przyrzeczeń. W naszej Archidiecezji wspólnota ta działa w kilku szczecińskich parafiach oraz Choszcznie, Chłopowie i Dolicach. Do struktury Legionu Maryi naszej Archidiecezji należy również wspólnota z Grzybowa, choć miejscowość ta jest położona na terenie Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. 

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył Jego Ekscelencja Henryk Wejman, biskup pomocniczy szczecińsko-kamieński. Na Eucharystii obecni byli również kapłani - kierownicy duchowni poszczególnych prezydiów Legionu Maryi i jego członkowie. Z ramienia Archidiecezji za wspólnotę Legionu odpowiada ks. Rafał Stęszewski, który przywitał zgromadzonych oraz przedstawił intencje modlitewne, w jakich sprawowana była Najświętszą Ofiara. Zgromadzonych poruszyła homilia wygłoszona przez biskupa Henryka. Ekscelencja wypowiedział m.in. następujące słowa: „Potrzebny jest nam jasny płomień, który będzie oświetlał nasza drogę. Potrzebna nam jest pomoc, na której moglibyśmy się oprzeć i nie zabłądzić w naszym życiu, bowiem nikt z nas nie chce pomyłki, lecz każdy pragnie, aby to życie było udane i szczęśliwe. Kościół wskazuje na Maryję. Ona jak matka staje pomiędzy Synem, a ludźmi. Staje - jak uczył nas Jan Paweł II w encyklice poświęconej Maryi Redemptoris Mater - czyli pośredniczy, nie jako obca, lecz ze stanowiska matki świadoma, że jako matka może - a nawet więcej - ma prawo powiedzieć Synowi o potrzebach ludzi. Ona wstawia się za ludźmi”. Biskup zaprosił zgromadzonych do naśladowania swoim życiem przykładu Bogarodzicy. Po wygłoszonej homilii Legioniści stanęli przed Vaxilium (znakiem Legionu Maryi) by wypowiedzieć słowa przyrzeczeń: „Jestem całkowicie Twój, moja Królowo, moja Matko i wszystko co posiadam jest Twoje”. Następnie odmówiono modlitwy legionowe. Uroczystość ta zgromadziła wiele osób, zarówno członków aktywnych i wspierających oraz sympatyków Legionu. Spotkanie zakończyło się wspólną agapą w Domu Parafialnym. 

Serdecznie zachęcamy, by zapoznać się ze wspólnotą Legionu Maryi. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.legionmaryi.pl lub u osób należących do tego stowarzyszenia. Zachęcając do dołączenia, prezentujemy kilka zdjęć z tej uroczystości.

Ks. Maciej Wagner  

aktualizowano: 2023-07-31 10:57
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Szkoła Liturgicznego Animatora Muzycznego 2023/24

Centrum Formacji Świeckich przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża zaprasza osoby, które pragną bardziej duchowo przeżywać Eucharystię, łączyć harmonijnie śpiew z liturgią, na roczny kurs (jedna sobota w miesiącu) związany z animacją śpiewu podczas liturgii.

»

Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę 2023

W dniach 22 - 23 września 2023 roku miała miejsce coroczna Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę. Rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim, po którym odbyło się czuwanie, prowadzone przez wspólnotę Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. O północy odprawiona została uroczysta Eucharystia w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył Biskup Henryk Wejman. Całonocne czuwanie pielgrzymów zakończone zostało poranną Drogą Krzyżową na Jasnogórskich Wałach.

Zdjęcia: Wojciech Kłosowski

»

Pielgrzymi dotarli na Jasną Górę

Niektórzy pielgrzymowali od 25 lipca. 13 sierpnia zostali powitani na Jasnej Górze. Fot. Archiwum. 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności