1 Obóz Stypendystów Dzieła Nowego Tysiąclecia - Dziękujemy za wsparcie | Kościół Szczecińsko-kamieński
Wtorek, 28 listopada 2023 r. imieniny: Jakuba, Stefana, Romy Wtorek tygodnia okresu zwykłego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 17 lipca 2014 13:01 wyświetleń: 21445

Obóz Stypendystów Dzieła Nowego Tysiąclecia - Dziękujemy za wsparcie

W dniach od 17 do 28 lipca 2014 r. odbędzie się w Szczecinie Obóz integracyjno-formacyjny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Do Szczecina przybędzie ponad 1200 gimnazjalistów i licealistów, podopiecznych Fundacji, która wspiera zdolną młodzież z niezamożnych rodzin z całej Polski. Fundacja działa przy Konferencji Episkopatu Polski już od 14. lat.

Uroczysta inauguracja obozu następi w Bazylice Katedralnej w piatek, 18 lipca, o godz. 10:00. Mszy Świętej będzie przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
Obóz integracyjno-formacyjny w Szczecinie

Wakacyjne obozy FDNT

Fundacja ,,Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizuje dla stypendystów obozy wakacyjne od początku istnienia programu stypendialnego. Celem obozów jest zapoznanie stypendystów z największymi ośrodkami naukowymi, kulturowymi i gospodarczymi Polski. Gimnazjaliści i licealiści poznają wtedy uczelnie, na których być może w przyszłości będą studiować. Obecny obóz w Szczecinie, pod hasłem: Szczecin Pomor(ż)e Świętości, będzie trwał od 17 do 28 lipca. Jest to dwunaste miasto w formule ogólnopolskiej, które odwiedzą stypendyści, po Krakowie, Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu, Górnym Śląsku i Zagłębiu, Łodzi, Częstochowie, Bydgoszczy, Lublinie i Olsztynie. Na Pomorze Zachodnie oprócz gimnazjalistów i licealistów przyjadą także wolontariusze, pracujący jako kierownicy ośrodków, wychowawcy, czy służba medyczna.  Wzrost liczby stypendystów spowodował, że od 2007 r. w letnich obozach biorą udział jedynie gimnazjaliści i licealiści. Studenci i maturzyści spotykają się na specjalnie dla nich organizowanych wyjazdach.

Dlaczego Szczecin?

Szczecin dla stypendystów Fundacji Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to przede wszystkim miasto do którego 11 VI 1987 roku pielgrzymował Ojciec Święty Jan Paweł II.  Po przylocie do Goleniowa, przelocie helikopterem na lotnisko w Dąbiu i przejeździe przez miasto, Papież koncelebrował Mszę Świętą dla 700 tys. wiernych zgromadzonych na Jasnych Błoniach. Następnie Jan Paweł II udał się na plac budowy Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie wmurował kamień węgielny. Ostatnim punktem pielgrzymki było spotkanie z duchowieństwem.

Jednym z patronów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej jest św. Otton z Bambergu. W obecnym roku mija 890 lat od pierwszej misji chrystianizacyjnej, którą przeprowadził na Pomorzu Zachodnim w roku 1124 na prośbę Bolesława Krzywoustego. Otton założył tutaj 14 kościołów w 12 miejscowościach i ochrzcił, tylko w pierwszej wyprawie misyjnej 22 185 pogan, co stanowiło 1/5 tutejszych mieszkańców. Był to sukces niewspółmierny na ówczesne czasy. Tym bardziej, że z prowadzonych na terenach Polski sześciu misji: św. Wojciecha, Brunona z Querfurtu, Reinberna, Braci międzyrzeckich, Bernarda i Ottona tylko ta ostatnia doszła w całej rozciągłości do skutku. Już 50 lat po śmierci został kanonizowany przez papieża Klemensa III.

Szczecin Pomor(ż)e Świętości

Wyjazd do Szczecina łączy w sobie dwa wymiary. Z jednej strony stypendyści cieszą się wakacjami, odpoczywają i poznają historię i kulturę regionu, z drugiej strony ważny jest aspekt formacji duchowej. Tak jest też zbudowany program prawie dwutygodniowego pobytu. Gimnazjaliści i licealiści będą uczestniczyli w dniu skupienia a obóz rozpocznie i zakończy uroczysta Msza Święta. Na obozie nie ma czasu na nudę, bo kolejne dni przynoszą nowe niespodzianki, tj. dzień sportu, wykłady i warsztaty na uczelniach wyższych oraz koncert stypendystów, który uświetni występ zespołu Deus Meus.

Wyjazd do Świnoujścia

Jedną z atrakcji obozu jest całodniowa wyprawa do Świnoujścia. 23 lipca stypendyści wyruszą pociągami na wyspę Wolin, gdzie w Kolegiacie św. Mikołaja odbędzie się Msza Święta, po której dojadą do Świnoujścia. W mieście zwiedzą zespół fortów twierdzy Świnoujście nad rzeką Świną i latarnię morską. Dzień zakończy się pobytem na plaży.

aktualizowano: 2014-09-17 10:13
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Z modlitwą w Ravensbrück

W piątek, 3.11. br. w trwającej oktawie uroczystości Wszystkich Świętych  delegacja Kurii Metropolitalnej  udała się na modlitwę do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, znajdującego się w Niemczech około 120 km od Szczecina.

»

O chrystianizacji Pomorza Zachodniego

W rozmowie z KAI ks. prof. G. Wejman mówi o historii chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim i postaci św. Ottona z Bambergu. 

»

Od Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej do Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej (1945-1995)

Z okazji 50-lecia polskiej administracji kościelnej na Pomorzu Zachodnim pragnę ukazać dzieje tych Ziem na przykładzie jej dziesięciu rządców.

15 VIII 1945 r. kardynał August Hlond, arcybiskup Gniezna i Poznania, Prymas Polski - w oparciu o udzielone mu 8 lipca 1945 r. specjalne pełnomocnictwo zawarte w sygnowanym przez Domenico Tardiniego dokumencie Kongegacji Nadzwyczajnych Spraw Kościelnych - ustanowił polskich administratorów apostolskich na przypadłych Polsce po II wojnie światowej terenach północnych i zachodnich, zwanych Ziemiami Odzyskanymi.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności