1
W ramach programu "Dziedzictwo kulturowe - priorytet 2 - Wspieranie działań muzealnych" Archiwum Archidiecezjalne w Szczecinie realizuje projekt "Konserwacja inkunabułu pochodzącego z Kamienia Pomorskiego". Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego" i środków własnych.
Konserwacji podlega inkunabuł MONTE, Petrus de: Repertorium utriusque iuris. P.IIII. – Nuernberg : Ioannes Senschmidt et Andreas Frisner , 7 X 1476, t. 1, IBP 3850.
Proces konserwacji polegać będzie na: 1. Gazowaniu - dezynfekcja starodruków; 2. Oczyszczenie wstępne z zabrudzeń powierzchniowych; 3. Impregnacja papieru; 4. Uzupełnienie ubytków papieru; 5. Szycie i wzmacnianie struktury księgi; 6. Konserwacja oprawy skórzanej.
Informacje o autorze: Pietro del Monte ( Petrus de Monte Brixensis), żył w latach 1400-1457; był weneckim prawnikiem , kanonistą i humanistą. Studiował na Uniwersytecie w Padwie , jako student Prodocimo de Conti i Giovano Francesco di Capodilista . Był kolektorem papieskim w Anglii od 1435 do 1440. Następnie był legatatem papieski we Francji. W 1442 r. został biskupem Brescii. "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego".
Fundacja SZCZECIŃSKA, we współpracy z ogólnopolską kapitułą Parlamentu Jakubowego serdecznie zaprasza w dniach od 13 do 15 września br. do udziału w wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest Parlament Jakubowy Szczecin 2024. Tegoroczna, XI sesja tego ogólnopolskiego spotkania odbędzie się pod hasłem „Posługa kapłańska wśród caminowiczów: doświadczenia – oczekiwania – szanse” – pierwszy raz w Szczecinie.
»Szkoła Liturgicznego Animatora Muzycznego to roczny kurs skierowany do wszystkich osób zainteresowanych służbą liturgiczną poprzez muzykę. Nasz kurs oferuje nie tylko podstawy wokalne i muzyczne, ale także pogłębione zrozumienie liturgii i jej miejsca w życiu Kościoła.
»Zapraszamy na rekolekcje liturgiczne:13 - 15 września 2024 r.; Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie.
Dajmy się poprowadzić w odkrycie piękna i prawdy chrześcijańskiej celebracji oraz potrzeby autentycznej formacji liturgicznej.
»