1 Diakoni szczecińskiego seminarium w Lublinie 23-27 II 2014 r. | Kościół Szczecińsko-kamieński
Poniedziałek, 30 stycznia 2023 r. imieniny: Martyny, Macieja, Teofila Poniedziałek IV tygodnia okresu zwykłego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Aktualności

Aktualności 3 marca 2014 09:32 wyświetleń: 5645

Diakoni szczecińskiego seminarium w Lublinie 23-27 II 2014 r.

Czas formacji seminaryjnej jest szczególnie ważny, gdyż ma służyć naszemu przygotowaniu do kapłaństwa. Jesteśmy w seminarium, by tutaj uczyć się odpowiadać na miłość Boga, ale też umieć zdobywać „narzędzia” do wcielania tej miłości w życie – do późniejszej posługi. Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą, dlatego pod kierunkiem ks. dra Pawła Płaczka - Diecezjalnego Wizytatora Katechetycznego wybraliśmy się całym VI rocznikiem do Lublina, by tam przyjrzeć się „narzędziom” do pracy pastoralnej i katechetycznej.

 

W trakcie naszego pobytu w dniach od 23 do 27 lutego 2014 roku mieliśmy okazję odwiedzić Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II, gdzie mogliśmy zaczerpnąć z duchowego i intelektualnego bogactwa jednych z najlepszych znawców teologii praktycznej w Polsce. S. prof. dr hab. Halina Wrońska przekazała nam wiele cennych informacji dotyczących katechezy dzieci, szczególnie związanych z przygotowaniem do sakramentu pokuty i pojednania oraz pełnego uczestnictwa w Eucharystii. Podzieliła się z nami także swoją historią powołania i pracy naukowo – dydaktycznej. Ks. prof. dr hab. Andrzej Kiciński poprowadził dla nas wykład na temat katechezy dorosłych. Mieliśmy także okazję skorzystać z gościnności ks. prof. zw. dr hab. Ryszarda Kamińskiego. Ks. Profesor przygotował dla nas wykład dotyczący współczesnych kierunków i priorytetów pracy duszpasterskiej Kościoła w Polsce. Wykład został ubogacony o liczne refleksje, świadectwa i ciekawostki przytaczane przez Wykładowcę. Wizyta u ks. prof. Kamińskiego stała się przyczynkiem do późniejszych dyskusji dotyczących posługi, którą rozpoczynamy. Niezwykle ciekawe było spotkanie z ks. prof. dr hab. Pawłem Mąkosą. Specjalista w dziedzinie katechezy młodzieży przedstawił nam blaski i cienie e-podręczników, zapoznał nas także z pomocami multimedialnymi do katechezy. Wizyta na KUL-u była dla nas także okazją do zapoznania się z problematyką związaną z duszpasterstwem rodziny, szczególnie z kierownictwem duchowym małżonków. Z tą tematyką, a także z wybranymi zagadnieniami z psychologii pastoralnej związanymi z życiem kapłanów zaznajomił nas ks. dr hab. Jacek Goleń. Ostatni wykład poprowadził ks. lic. Marcin Sobiech - doktorat Instytutu Historii Kościoła i Patrologii na temat: „Katecheza u Ojców Kościoła”. Mogliśmy, dzięki niemu, poznać główne akcenty w katechezie oraz metodologię przepowiadania Kościoła pierwszych wieków, które, jak się okazuje, nie tracą na ważności.

W centrum każdego dnia naszego wyjazdu była Eucharystia. To, co Kościół przepowiada w katechezie i innych formach ewangelizacji, uobecnia się dosłownie podczas Mszy Świętej. W trakcie naszej wycieczki mogliśmy nie tylko poznać KUL, lecz także zwiedzić urokliwą lubelską starówkę, zobaczyć tamtejsze seminarium i zapoznać się z naszymi braćmi – diakonami z archidiecezji lubelskiej. Był także czas na spacery, wieczorne spotkania. Szczególnie przejmująca była wizyta w hitlerowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku.

Wyjazd do Lublina to piękny czas, który, miejmy nadzieję, nie tylko zapadnie nam na długo w pamięci, ale przede wszystkim stanie się inspiracją do ofiarnej, mądrej i twórczej posługi duszpasterskiej i katechetycznej w naszej diecezji.

Dk. Paweł Olewiński


ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ 

aktualizowano: 2014-03-03 13:57
Wszystkich rekordów:

Polecane:

46. Szczecińskie Dni Katechetyczne

Zakończyły się 46. Szczecińskie Dni Katechetyczne pt. "Kościół i jego misja w świecie", które odbywały się w dniach 28-29 sierpnia br. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Coroczne spotkanie SDK, to najważniejsze wydarzenie formacyjne dla katechetów w roku szkolnym. Gościliśmy ks. prof. UKSW dr. hab. Waldemara Cisło z Warszawy - przewodniczącego Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz br. Tadeusza Rucińskiego FSC ze zgromadzenia braci szkolnych z Częstochowy, którzy poruszyli tematykę m.in.: Kościoła w czasie epidemii, prześladowań chrześcijań na świecie oraz antykultur. Była również możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu, z racji na epidemię.

»

Zakończono budowę szkoły w Misokitsy na Madagaskarze

Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.

»

Aktualne prace przy szkole w Misokitsy na Madagaskarze

Trwają prace na zewnątrz i wewnątrz budynku szkoły podstawowej w Misokitsy na Madagaskarze. Zostały podzielone klasy, murarze zaczynają wylewać posadzki oraz powstaje duża betonowa tablica. Szkoła pięknieje - za kilka dni malowanie blachy, ścian i montaż nowych drzwi oraz okien. W dalszym etapie także wyposażenie szkoły w ławki, krzesła i inne niezbędne, szkolne meble.

»

Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc - charytatywny koncert kolęd

Koncert odbędzie się w 13. miastach i największych halach koncertowych w Polsce. Usłyszymy utwory premierowe napisane specjalnie na tę okazję oraz wspólnie zaśpiewamy kilkadziesiąt kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. W Szczecinie wystąpią: Arka NOEGO, Natalia Niemen, Magda Bereda, Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Maya Avraham, Andrzej Lampert, Skubas, Robert Friedrich Litza, Adam Krylik, Mate.O, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak oraz Zespół Muzyczny Jana Smoczyńskiego.

Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2019/2020 ma na celu stworzyć wielką wspólnotę wiary. Stworzy ją muzyka na najwyższym, światowym poziomie i wspólne śpiewanie. Każdy uczestnik koncertu, przy wejściu otrzyma folder z programem i opłatkiem. Widowisko z cyklu Betlejem w Polsce/Szczecinie pt. Głośna Noc to także wyjątkowi artyści, którzy wyśpiewają także swoją historię Bożego Narodzenia, porywające aranżacje muzyczne, niezwykła oprawa multimedialna oraz świąteczna atmosfera. W programie koncertu znajduje się łamanie opłatkiem i składanie życzeń. Podczas koncertu usłyszymy także życzenia od duchownych i świeckich włodarzy miasta. Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Więcej informacji oraz videorelacje z poprzednich edycji koncertów można znaleźć na stronie www.betlejemwpolsce.pl, www.ichtis.info oraz na ulotkach i plakatach, które zostały przekazane parafiom za pośrednictwem poczty dziekańskiej.

Ceny biletów są uzależnione od strefy numerowanego miejsca i są dostępne w trzech cenach: 50 zł, 60 zł i 80 zł – szczegóły na mapce sektorów hali Netto Arena w załączniku. Zachęcamy również do wsparcia projektu poprzez zakup i rozprowadzenie dwupłytowego albumu pt. „Jak w Betlejem” (30% wartości ze sprzedaży płyty pozostaje w parafii). Każdy Ksiądz lub wyznaczona przez niego osoba, na każde zakupione 25 szt. biletów w dowolnym sektorze otrzyma jeden, nieimienny bilet gratis w sektorze VIP (sektor A4). Za zgodą i błogosławieństwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, całkowity dochód ze sprzedaży biletów i płyt wesprze parafialne i archidiecezjalne duszpasterstwo młodzieży. Ilość biletów i rodzaj miejscówek jest ograniczony i decyduje o nich kolejność zgłoszeń. Zamówienia indywidualne i grupowe na bilety i płyty można składać w wersji elektronicznej pod adresem mailowym p.fryszka@ichtis.info oraz pod numerem telefonu 506 413 634 (p. Paulina Fryszka). Bilety można nabywać i odbierać w Wydziale Wychowania Katolickiego od dnia 21 listopada br. do dnia koncertu.


Prosimy Czcigodnych Księży o pomoc w rozprowadzaniu biletów oraz zaproszenie wszystkich wiernych do udziału w tym wydarzeniu, a także o dołączenie do ogłoszeń duszpasterskich we wszystkie niedziele do dnia 29 grudnia 2019 r. (włącznie) następującej informacji: „Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w wyjątkowym, charytatywnym koncercie kolęd z różnych stron świata z cyklu Betlejem w Szczecinie pt. Głośna Noc, który odbędzie się w dniu 4 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie. Wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski. Bilety w różnych strefach dostępne są w cenie 50, 60 i 80 zł do nabycia w parafiach oraz w Kurii Metropolitalnej”.

Informujemy także, że do wszystkich parafii Archidiecezji, za pośrednictwem poczty dziekańskiej, zostały przekazane plakaty promujące to wydarzenie (format A3) – Czcigodnych Księży prosimy uprzejmie o wywieszenie ich w gablotach parafialnych. Plakaty można także przekazać katechetom do szkół i innym instytucjom. W załączniku zamieszczamy plakat koncertu – można go udostępniać w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych parafii. Prosimy również o życzliwość i udostępnienie płotów przy kościołach i parafiach, na których będziemy mogli powiesić banery promocyjne koncert (o wymiarach ok. 1x3 m). Banery zostaną dostarczone bezpośrednio do parafii, zamontowane i zdjęte przez wolontariuszy wydarzenia.

 

Betlejem w Szczecinie w Internecie:
Teledysk do piosenki „Jak w Betlejem” promujący trasę koncertową Betlejem w Polsce: www.facebook.com/betlejemwpolsce/videos/329676120847700/
Wydarzenie na Facebook'u: www.facebook.com/events/1385990761582340/
Betlejem w Polsce na Facebook'u: www.facebook.com/betlejemwpolsce
Fotorelacja z Betlejem w Szczecinie 2019: www.ichtis.info/betlejem-w-szczecinie-2019/6317
Videorelacja z Betlejem w Szczecinie 2018: www.youtube.com/watch?v=KUQZdiiUVRw

Zapraszamy do oglądania i udostępniania materiałów promujących koncert Betlejem w Szczecinie – Głośna Noc!

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności