1 Serce Carla Loewe powtórnie złożone przy katedralnych organach | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 02 grudnia 2023 r. imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny Sobota tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Bł. Rafała Chylińskiego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

HISTORIA

HISTORIA 9 października 2012 23:09 wyświetleń: 32637
Tematy: Szczecin (103) |

Serce Carla Loewe powtórnie złożone przy katedralnych organach

Metropolita Szczecińsko-Kamieński Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga i Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ks. Sławomir Sikora przewodniczyli w niedzielę ekumenicznej liturgii złożenia urny z sercem Carla Loewego w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie.

Pod koniec lutego w trakcie prac modernizacyjnych serce kompozytora odnaleziono w części południowego filaru, obok dawnych barokowych organów, na których grał Loewe. Zostało tam umieszczone pod koniec XIX wieku, kiedy szczecinianie sprowadzili je do kościoła św. Jakuba z Kilonii, gdzie zmarł artysta. Carl Loewe był niemieckim kompozytorem dyrygentem, organistą, dyrektorem założonej przez siebie w 1824 r. szkoły muzycznej. Do Szczecina przybył w 1820 roku.

Przed ekumeniczną liturgią ponownego pochówku urny, Ksiądz Arcybiskup odprawił Mszę Świętą. Pozdrowił też wiernych Kościoła ewangelicko-augsburskiego ze Szczecina, a także gości z Wiesbaden, którzy przyjechali na uroczystość. Carl Loewe dał swojemu miastu swoje serce już za życia – mówił w homilii podczas Mszy Świętej Ksiądz Arcybiskupa podkreślając zasługi artysty dla Szczecina. - Tu przeżył ponad 40 lat, sterał swoje siły, tu ulokował swoje marzenia. Temu miastu dał wszystko, czym najpiękniej i najpotężniej grało jego serce. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że Loewe miał dla Szczecina program kultury muzycznej realizowany przez cykle koncertów abonamentowych dla środowiska, które chciało iść jego drogą.

Wzruszony ks. Sławomir Sikora dziękował też z głębi swojego serca za niedzielną uroczystość. - Za to, że wspólnie możemy dziękować za świadectwo wiary oraz wspaniały talent mistrza Carla Loewego. To dar Kościoła rzymskokatolickiego dla wielkiego mistrza, ale dla współczesnych ewangelików żyjących, mieszkających i wierzących w Szczecinie to też wielka radość, że w tym miejscu serce Carla Loewego może być również darem samego mistrza dla Was.

Relacja: Piotr Kołodziejski

Zobacz również Serce Loewego wróciło na swoje miejsce oraz Religia na Fali

 


Słowa wprowadzenie Księdza Arcybiskupa do liturgii ekumenicznej złożenia urny z sercem Carla Lowe:

Zgromadziliśmy się, aby modlitwą i miłością otoczyć zmarłego przed laty naszego brata Carla Loewego, wybitnego kompozytora, kantora i organisty kościoła św. Jakuba. Chociaż odszedł do Pana w odległej Kilonii, to jednak jego wielkim pragnieniem było, aby po śmierci jego serce trafiło do tego kościoła i by pozostało na wieczne czasy w bliskości instrumentu, który pokochał. W swojej Autobiografii ze wzruszeniem pisał: Wielkie, piękne organy kościoła św. Jakuba, które pozostały mieszkańcom Szczecina, jako wspaniały pomnik z czasów katolickich, były przedmiotem mojej szczególnej uwagi. Właśnie te organy czcigodnego kościoła, z jego licznymi, potężnymi i pełnymi powabu głosami pokochałem od pierwszych dni tak, jak kocha się piękną ludzką duszę, w której głębi mogą być beztrosko ukryte cierpienia i radości, w której znajduje się zrozumienie i pociechę.

Nasz Drogi Bracie, dzisiaj w duchowej łączności z poprzednimi pokoleniami naszych sióstr i braci w wierze, którzy byli świadkami pierwszego złożenia Twego serca w tym kościele, polecamy Cię miłosierdziu Bożemu z nadzieją, że Bóg otworzy przed Tobą drzwi domu chwały i przygarnie Cię z miłością.

Wierzymy, że nasz zmartwychwstały i żyjący Pan Jezus Chrystus, którego kochałeś i któremu służyłeś swoim talentem tu na ziemi, pozwoli Ci kontynuować pieśń chwały w niebie i obdarzy Cię pełnią życia ukrytego w Bogu.

 

Modlitwa Pastora przed złożeniem urny w filarze katedry:

Trójjedyny Boże, Ojcze, Synu i Duchu Święty! Składając serce Carla Loewego tam, gdzie kompozytor życzył sobie, aby spoczywało, dziękujemy Tobie za jego życie, za talent, otwarte serce. Ty jesteś dawcą wszelkiego dobra, Ty inspirujesz artystów do tworzenia piękna, sam jesteś najwspanialszym Kompozytorem Świata. Carl Loewe tworzył muzykę dla ludzi, dla Szczecina, dla Katedry, dla swojego kościoła ewangelickiego, a przede wszystkim tworzył, aby swoją muzyką oddać Tobie uwielbienie. Niech pozostawione jego świadectwo wiary będzie dla nas dzisiaj również inspiracją, aby całe nasze życie było melodią, która wychwala Ciebie i okazuje Tobie miłość. Niech nasze życie będzie również muzyką miłości dla naszego bliźniego. Serce Carla Loewego niech spoczywa w tym miejscu, on sam zaś niech dostąpi obietnicy swojego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa, który powiedział: Ja jestem zmartwychwstanie i żywot; kto we mnie wierzy, nie umrze na wieki. Amen.

 


W urnie z sercem Cala Loewe, ponownie złożonej w filarze przy organach katedralnych (wg życzenia zmarłego kompozytora), umieszczono dokument o następujacej treści:

Podczas prac konserwatorskich w bazylice katedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, w dniu 27 lutego 2012 roku, natrafiliśmy na urnę z jasnego piaskowca, w której wnętrzu, w ołowianej kapsule znaleźliśmy serce. Na podstawie naszej najlepszej wiedzy stwierdzamy, że jest to serce Johanna Gottfrieda Carla Loewe z Löbejün (1796-1869), doktora sztuki muzycznej, sławnego dzięki pieśniom i dramatom religijnym, doświadczonego mistrza i niezwykłego człowieka, który polecił w tej urnie złożyć swoje serce po śmierci, na tym miejscu w szczecińskim kościele św. Jakuba, w którym grał na organach przez 43 lata. Zmarł dnia 20 kwietnia 1869 roku w Kilonii.

Powołana w dniu 1 marca 2012 roku przez Archidiecezję Szczecińsko-Kamieńską komisja do zbadania zawartości urny poleciła poddać urnę oględzinom i konserwacji, a zawartość kapsuły, czyli serce, badaniom medycznym głównie genetycznym. Dokumentację tych prac i badań opisano i złożono w Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.

Urnę z sercem kompozytora, kantora i organisty, umieszczamy w miejscu znalezienia, we wnęce filara, w górnej części, po lewej stronie prospektu organowego. Dokonało się to w niedzielę, w dniu 7 października 2012 roku, po Mszy Świętej o godz. 18.00 sprawowanej w intencji śp. Carla Loewe pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi. Złożenie urny z sercem poprzedziła liturgia ekumeniczna ostatniego pożegnania.

Sporządzono w Szczecinie, w dniu 7 października 2012 R.P

Dokument podpisali:

Arcybiskup dr hab. prof. KUL Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński
ks. kanonik dr Andrzej Krzystek, Przewodniczący komisji, Ceremoniarz pontyfikalny
ks. kanonik dr Sławomir Zyga, Kanclerz Kurii Metropolitalnej
ks. prałat Jan Kazieczko, Proboszcz parafii katedralnej
ks. kanonik mgr Marek Cześnin, Archidiecezjalny konserwator zabytków

 


Zdjęcia: Juliusz Samborski

aktualizowano: 2013-03-05 00:06
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Archidiecezjalny Dzień Jedności kandydatów do Bierzmowania

Odpowiadając pozytywnie na zachętę Papieża Franciszka, aby co roku Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata była czasem spotkania w diecezjach z młodzieżą, kandydaci do sakramentu bierzmowania z terenu całej Archidiecezji zostali zaproszeni wraz z opiekunami do Bazyliki Archikatedralnej pw. Św. Jakuba Ap. w Szczecinie. Koordynatorem wydarzenia był Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej. (fot. Adam Szewczyk)

»

Święcenia kapłańskie w kościele seminaryjnym

W niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, 26 listopada 2023 r., w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, Arcybiskup Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga udzielił święceń prezbiteratu alumnowi szczecińskiego seminarium, diakonowi Krzysztofowi Dorau. Homilię podczas uroczystości wygłosił Biskup Henryk Wejman. Nowo wyświęcony kapłan pochodzi z Sopotu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

»

Z modlitwą w Ravensbrück

W piątek, 3.11. br. w trwającej oktawie uroczystości Wszystkich Świętych  delegacja Kurii Metropolitalnej  udała się na modlitwę do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, znajdującego się w Niemczech około 120 km od Szczecina.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności