Pragniemy zaprosić Cię do przeżycia niezapomnianych rekolekcji w drodze – drodze, która zmienia nasze życie i przynosi świeży powiew Ducha Świętego. Ta droga to najdłuższy pątniczy szlak w Polsce, który tworzy Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Uczestnicy będą pielgrzymować w dniach 25 lipca – 13 sierpnia br.
Ci, którzy postanowią wyruszyć na pielgrzymi szlak z najdalszych zakątków naszej diecezji: Pustkowa, Łukęcina, Świnoujścia, Kamienia Pomorskiego, Wolina, Stepnicy, Polic i Szczecina, mają do przebycia ponad 600 kilometrów. W Szczecinie pielgrzymka przejdzie przez centrum miasta: Warszewo, Niebuszewo, Jasne Błonia, Śródmieście. Uroczysta inauguracja pielgrzymki odbędzie się 29 lipca, podczas Mszy Świętej sprawowanej o godz. 7.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie.
Szlak pątniczy wiedzie przez różne małe i większe miejscowości, pola i lasy, aby na końcu stanąć jak dziecko przed Matką i za Jej wstawiennictwem przedstawić Chrystusowi nasze intencje. Czas pielgrzymki to czas spotkania Boga poprzez codzienną Eucharystię, modlitwę, konferencję, śpiew, jak również doświadczenie dobroci drugiego człowieka i wspólnoty, którą tworzymy. To, co dodaje sił każdego dnia w naszej drodze, to intencja, którą niesiemy w sercu. Już od ponad 30 lat główną intencją pielgrzymki jest modlitwa o nowe powołania do życia kapłańskiego i zakonnego. Obok tej głównej każdy pątnik niesie do Tronu Maryi wiele bardzo ważnych, osobistych próśb lub podziękowań.
Istnieje możliwość dołączenia na pielgrzymi szlak w dowolnie wybranym czasie pielgrzymując w wybrane dni. Zapraszamy więc Ciebie, Bracie i Siostro, do wyruszenia z nami chociaż na kilka dni, aby w ten sposób doświadczyć obecności Boga w Twoim życiu. Wiek nie ma znaczenia! W ubiegłych latach najmłodszy pielgrzym miał 6 miesięcy, a najstarszy 87. Każdy, kto zdecyduje się wyruszyć z nami, musi być przygotowany na przejście ok. 30-35 km. dziennie. Gwarantujemy, że jeśli wybierzesz się z nami, to przeżyjesz niezapomniany czas.
Pełna informacja o pielgrzymce znajduje się na plakacie i stronie internetowej www.szczecinska.pl. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w pieszym pielgrzymowaniu.
Do zobaczenia na pielgrzymim szlaku!
Wydział Wychowania Katolickiego od trzech lat angażuje katechetów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i ludzi dobrej woli w dzieło misyjne Kościoła. Nie dzieje się to w sprzeczności z misją nauczania, gdyż dokumenty katechetyczne wskazują, że jednym z sześciu zadań katechezy jest wprowadzenie do misji oraz szkolna animacja misyjna (PDK 21, por. DOK 86-87).
»6 stycznia 2019 r., w święto Trzech Króli, w szczecińskiej hali widowiskowo-sportowej Netto Arena odbył się charytatywny koncert kolęd z różnych stron świata pt. "Betlejem w Szczecinie". Koncert był częścią ogólnopolskiej trasy koncertowej "Betlejem w Polsce". Uczestnicy koncertu wysłuchali bożonarodzeniowych utworów z Polski, Armenii, kompozycje serbskie, norweskie, niemieckie, angielskie, irlandzkie, z krajów arabskich, baskijskie, cejlońskie, ukraińskie, hebrajskie, a nawet etiopskie czy te stworzone przez kanadyjskich Indian. Kolędy i pieśni zabrzmiały w polskich wersjach językowych i nowych, współczesnych aranżacjach.
Fot. Przemysław Kaweński (www.kawenskifotografia.pl)
»Z okazji 50-lecia polskiej administracji kościelnej na Pomorzu Zachodnim pragnę ukazać dzieje tych Ziem na przykładzie jej dziesięciu rządców.
15 VIII 1945 r. kardynał August Hlond, arcybiskup Gniezna i Poznania, Prymas Polski - w oparciu o udzielone mu 8 lipca 1945 r. specjalne pełnomocnictwo zawarte w sygnowanym przez Domenico Tardiniego dokumencie Kongegacji Nadzwyczajnych Spraw Kościelnych - ustanowił polskich administratorów apostolskich na przypadłych Polsce po II wojnie światowej terenach północnych i zachodnich, zwanych Ziemiami Odzyskanymi.