1 Opłatek dla osób chorych i niepełnosprawnych | Kościół Szczecińsko-kamieński
Czwartek, 19 kwietnia 2024 r. imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa Piątek III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

POMOC POTRZEBUJĄCYM

POMOC POTRZEBUJĄCYM 19 grudnia 2012 22:27 wyświetleń: 22431

Opłatek dla osób chorych i niepełnosprawnych

16 grudnia br. Apostolat Chorych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej zorganizował już po raz 24. spotkanie opłatkowe na które przybyło ponad 100 osób chorych, niepełnosprawnych i starszych. Spotkanie odbyło się w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie.

Uroczystość opłatkowa została rozpoczęta o 9.30 Adoracją Najświętszego Sakramentu i Spowiedzią, po których  była Msza Święta celebrowana, na prośbę naszego Ordynariusza przez J.E. Ks. Biskupa Jana Gałeckiego w asyście Ks. Arkadiusza Wieczorka – Wicerektora Seminarium oraz Ks. Tomasza Ceniucha - Referenta Duszpasterstwa Chorych. W wygłoszonym słowie Ks. Arkadiusz Wieczorek nawiązując do Roku Wiary, a także tematu duszpasterskiego w Kościele w Polsce wskazywał na potrzebę odradzania wiary i przemieniania świata Dobrą Nowiną, mimo, że nie zawsze musi się ona wszystkim podobać. Podkreślił tez godność ludzi chorych.  .

Po ukończonej Eucharystii wszyscy przeszli do refektarza seminaryjnego na wspólne podzielenie się opłatkiem, składanie życzeń świąteczno-noworocznych oraz śpiewanie kolęd. Duże zainteresowanie wzbudziły jasełka wystawione przez Alumnów pierwszego roku.

Istotą tego spotkania jest nie tylko wspólne spędzenie czasu, czy ciepły poczęstunek, ale przede wszystkim wspólna modlitwa i wzajemne relacje, budowanie więzi,  dostrzeżenie w drugim człowieku wartości i uczuć. Dla osób niepełnosprawnych to wspólne rodzinne spotkanie wypełnia ogromna radość i wdzięczność, że mogą się spotkać, porozmawiać, że ktoś uściska ich dłoń, przytuli i o nich myśli. Są osoby, które na co dzień nie mogą w sposób swobodny i otwarty wyrazić swoich emocji czy uczuć, dlatego takie spotkania są oczekiwane. Spotkanie opłatkowe pozwala również na nawiązywanie nowych znajomości i na obecność w miejscu i wśród ludzi, gdzie nie trzeba się kryć ze swoją chorobą, czy niepełnosprawnością mimo tak mocno rozpowszechnianego przez cywilizację śmierci kultu zdrowia i młodości. Uczestnicy na spotkaniu odnajdują swoje „bratnie dusze”, zapalając w sobie iskrę radości. Wśród rozjeżdżających często padają słowa: „Do zobaczenia” .
W tym miejscu serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy na różne sposoby przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia spotkania. Chorym i opiekunom za przyjazd (pozdrawiamy również wielu chorych, którzy łączyli się duchowo bo chcieli, a nie byli w stanie dojechać - szczególnie spoza Szczecina),  Księdzu Rektorowi Seminarium, ks. Arkadiuszowi i ks. Grzegorzowi - prefektowi, za osobiste zaangażowanie, klerykom i pracownikom AWSD, s. Katarzynie i s. Irenie UK, wolontariuszom, którzy pełnili posługę przygotowawczą i obsługującą (Edyta, Iza, Paulina, Karolina, Monika, Marysi, Kasia), młodzieży ze Maltańskiej Służby z p. Krysią, p. Joannie z Caritas, która zadbała o transport niepełnosprawnych, p. prezesowi stowarzyszenia Hussar - p. Tomowi, p. Danucie przedstawicielce Forum Kobiet Polskich i Zespołowi „Chabry” ze Stargardu Szczecińskiego. Szczególne podziękowanie kierujemy do księdza biskupa Jana, który pomógł wytworzyć bardzo rodzinną atmosferę tego spotkania.

Tekst: Elżbieta Palczak i ks. Tomasz Ceniuch

Zdjęcia: Elżbieta Palczak


aktualizowano: 2013-02-01 16:16
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności