We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Morskie Zaduszki przygotowała parafia NMP Gwiazdy Morza.
Kiedy do wieczności odchodzi ktoś bliski, ważnym miejscem modlitwy i zadumy staje się cmentarz i grób ukochanego zmarłego. Takim niezwykłym grobem i wielkim cmentarzem stały się przez wielki morza i oceany, które kryją w swoich głębinach doczesne szczątki marynarzy, żeglarzy i rybaków. To za nich modlono się w Świnoujściu 2 listopada. Mszy Świętej w ich intencji przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga w kościele NMP Gwiazdy Morza, w koncelebrze z kapłanami duszpasterzami parafii świnoujskich i kapelanów Ludzi Morza. Obecny był także prezydent miasta Świnoujście, pan Janusz Żmurkiewicz, oraz pan komandor Krzysztof Zdonek, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Druga część modlitwy odbyła się na piaszczystym brzegu morskim, rozświetlonym zniczami i światłem reflektorów zacumowanego blisko lądu okrętu Marynarki Wojennej. Apel poległych, złożenie kwiatów, wspólna modlitwa, także o umocnienie rodzin doświadczonych stratą ojca, męża czy brata i słowo Pasterza Archidiecezji, pozostaną na długo w pamięci mieszkańców miasta, gości ze Szczecińskiego Klubu Stella Maris i kuracjuszy odpoczywających w morskim Świnoujściu.
Ks. Jakub Suszyński
Wydział Wychowania Katolickiego od trzech lat angażuje katechetów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i ludzi dobrej woli w dzieło misyjne Kościoła. Nie dzieje się to w sprzeczności z misją nauczania, gdyż dokumenty katechetyczne wskazują, że jednym z sześciu zadań katechezy jest wprowadzenie do misji oraz szkolna animacja misyjna (PDK 21, por. DOK 86-87).
»6 stycznia 2019 r., w święto Trzech Króli, w szczecińskiej hali widowiskowo-sportowej Netto Arena odbył się charytatywny koncert kolęd z różnych stron świata pt. "Betlejem w Szczecinie". Koncert był częścią ogólnopolskiej trasy koncertowej "Betlejem w Polsce". Uczestnicy koncertu wysłuchali bożonarodzeniowych utworów z Polski, Armenii, kompozycje serbskie, norweskie, niemieckie, angielskie, irlandzkie, z krajów arabskich, baskijskie, cejlońskie, ukraińskie, hebrajskie, a nawet etiopskie czy te stworzone przez kanadyjskich Indian. Kolędy i pieśni zabrzmiały w polskich wersjach językowych i nowych, współczesnych aranżacjach.
Fot. Przemysław Kaweński (www.kawenskifotografia.pl)
»Z okazji 50-lecia polskiej administracji kościelnej na Pomorzu Zachodnim pragnę ukazać dzieje tych Ziem na przykładzie jej dziesięciu rządców.
15 VIII 1945 r. kardynał August Hlond, arcybiskup Gniezna i Poznania, Prymas Polski - w oparciu o udzielone mu 8 lipca 1945 r. specjalne pełnomocnictwo zawarte w sygnowanym przez Domenico Tardiniego dokumencie Kongegacji Nadzwyczajnych Spraw Kościelnych - ustanowił polskich administratorów apostolskich na przypadłych Polsce po II wojnie światowej terenach północnych i zachodnich, zwanych Ziemiami Odzyskanymi.