1 Słowo Pasterskie Księdza Arcybiskupa Metropolity z związku z zamknięciem Roku Wiary 2013 | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 19 kwietnia 2024 r. imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa Piątek III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

INSTYTUCJE

INSTYTUCJE 17 listopada 2013 14:52 wyświetleń: 8156

Słowo Pasterskie Księdza Arcybiskupa Metropolity z związku z zamknięciem Roku Wiary 2013

SŁOWO PASTERSKIE do Czcigodnych Księży Proboszczów, do wszystkich duszpasterzy i innych osób zaangażowanych w dzieła ewangelizacji w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej W ZWIĄZKU Z ZAMKNIĘCIEM ROKU WIARY

Słowa Chrystusa rozbrzmiewające w liturgii 33. niedzieli zwykłej są pełne nadziei. Gdy konfrontujemy je z życiem naszego pokolenia i otaczającą nas rzeczywistością, dostrzegamy wyjątkową aktualność Słowa Bożego. Uczniów Jezusa spotykają prześladowania za głoszoną prawdę, która jest często niewygodna dla „wielkich tego świata”. To dotyczy także naszej Ojczyzny. Gdy spełniają się słowa Chrystusa: „podniosą na was ręce i będą was prześladować” (Łk 21,12), mamy ewangeliczną okazję do składania świadectwa naszej osobistej wiary, ożywionej mocą Ducha Świętego. Dzięki wierze, przenikającej ogniem nasze serca i nasze czyny, chociaż przechowywanej jak skarb w naczyniach glinianych, mamy nieustanną ufność w Bożą opiekę nad nami (por. Łk 21,18).

Wraz z kończącym się obecnym rokiem liturgicznym, dobiega również końca – jak się okazało bardzo dynamiczny – Rok Wiary. Dnia 11 października 2012 r., w 50. Rocznicę Soboru Watykańskiego II i 20. Rocznicę publikacji Katechizmu Kościoła Katolickiego, otworzył ten Rok w Kościele Powszechnym papież Benedykt XVI, a po jego ustąpieniu kontynuuje ten program papież Franciszek. Celem tego Czasu Łaski było ponowne odkrycie przez nas pełnej, a zarazem pięknej treści wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej. W Roku Wiary Kościół szeroko otworzył przed nami duchowe Porta Fidei, także dzięki dodatkowym odpustom i miejscom pielgrzymowania, ustanowionym przez Stolicę Apostolską, abyśmy w dniach szczególnej łaski, przyjmowanej na nowo w sakramentach świętych, wszyscy mieli okazję głębiej zrozumieć, że fundamentem wiary chrześcijańskiej jest spotkanie z Osobą Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela i Pana; że znakiem wiary jest przeniknięcie wszystkich spraw naszego życia tchnieniem i mocą Ducha Świętego, że owocem wiary jest pełne zachwytu zwrócenie się przez Chrystusa – w Duchu Świętym – ku Bogu Ojcu. Taka wiara jest darem, który dzisiaj trzeba na nowo odkrywać, pielęgnować i dawać o nim świadectwo.

To zadanie było realizowane we wspólnotach parafialnych i zakonnych, ruchach i stowarzyszeniach kościelnych poprzez różne formy duszpasterskie. Rok Wiary okazał się okresem wzmożonej aktywności duszpasterskiej, m.in. poprzez inicjatywy pastoralne, pomocne w odkrywaniu i pogłębianiu wiary. Dziękuję wszystkim Wam, Drodzy duszpasterze oraz animatorzy i moderatorzy wspólnot eklezjalnych, za przybliżanie wiernym poznania treści Katechizmu Kościoła Katolickiego przed rozpoczęciem liturgii niedzielnych oraz tzw. Katechizmu Płockiego w ramach katechez dla dorosłych. Dziękuję także za dni pogłębionej formacji przeżywane podczas misji parafialnych, rekolekcji tematycznych, sympozjów naukowych oraz za zwyczajne, a przecież także bardzo owocne, pastoralne Dni Odnowy Wiary, organizowane nawet
przy kościołach filialnych, a także za wyciszony czas odnowy duchowej, tzw. „Misje u Stóp Krzyża”, które od kilku już lat trwają w naszej Archidiecezji.

Doświadczenie wiary pogłębialiśmy w minionym roku nie tylko w wymiarze wspólnotowym, ale także osobistym, na prywatnej modlitwie lub podczas indywidualnego wyznawania wiary, w trakcie wyciszonej modlitwy trwając przy chrzcielnicy lub krzyżu adoracyjnym i wpisując osobiste wyznanie do Parafialnej Księgi Wiary Naszego Pokolenia. Podczas Roku Wiary nasze serca i wspomnienia powracały do chrzcielnicy, gdzie podczas sakramentu Chrztu Świętego zostaliśmy
włączeni w Kościół Boży, aby dawać świadectwo o wierze pogłębionej i przemodlonej. Działo się to nie tylko podczas adoracji Najświętszego Sakramentu w pierwsze niedziele miesiąca, ale również w trakcie dekanalnych pielgrzymek Rodziny Różańcowej do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej lub Dni Modlitwy Różańcowej w dekanatach, podczas pielgrzymek diecezjalnych na Jasną Górę, do katedry, do Trzebiatowa, do Myśliborza, do Siekierek, do Brzeska, podczas wielu organizowanych pielgrzymek parafialnych, biblijnych kręgów i warsztatów, i innych, ciekawych i owocnych form odnawiania życia duchowego.

Drodzy Bracia kapłani. Osoby życia konsekrowanego.
Wszyscy Siostry i Bracia, szczególnie Wy – zacni rodzice i wychowawcy.
Kochani chorzy. Cały umiłowany Kościele nad Odrą i Bałtykiem

Zbliża się Uroczystość Zamknięcia Roku Wiary, którą przeżywać będziemy wspólnie jako jedna rodzina diecezjalna w sobotę, 23 listopada br., w wigilię Uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W tym dniu podczas Uroczystej Mszy Świętej, która rozpocznie się Bazylice Archikatedralnej o godz. 11.00, pragniemy wspólnie dziękować Bogu za wielość łask otrzymanych w Roku Wiary. Do udziału w tej Uroczystości zapraszam wszystkich wiernych, a szczególnie rodziny, chorych, zgromadzenia zakonne, członków stowarzyszeń, ruchów, wspólnot i organizacji kościelnych z pocztami sztandarowymi, członków rad diecezjalnych, katechetów, duszpasterstwa akademickie, młodzież i dzieci, wszystkie dekanalne i parafialne środowiska duszpasterskie na czele z członkami parafialnych rad duszpasterskich. Bądźmy razem w tym dniu w jedności przed Bogiem i w braterskiej wspólnocie, niosąc w procesji z darami Parafialne Księgi Wiary Naszego Pokolenia, by jeszcze raz zawierzyć Bogu wszystkie nasze troski, modlitwy i lęki, radości i nadzieje. W przyszłą niedzielę zaś, 24 listopada br., gromadząc się w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, każda wspólnota parafialna przeżywać będzie Parafialne Zamknięcie Roku Wiary, zwieńczone uroczystym Te Deum, które zabrzmi na wybranej Mszy Świętej. Duchowym przygotowaniem na to Dziękczynienie i Zawierzenie Bogu jest trwająca Nowenna ku czci Chrystusa Króla.

To doświadczenie poznawania i pogłębiania wiary, które dał nam Pan w Roku Wiary niech trwa w naszych sercach, niech będzie żywe w różnych lokalnych programach duszpasterskich, rozwijane przez regularną modlitwę i życie eucharystyczne osobiste, a szczególnie w rodzinach, by nie pozostało krótkim, jednorazowym zrywem. Zachęca nas bowiem św. Paweł Apostoł: „Jak więc przejęliście naukę o Chrystusie Jezusie jako Panu, tak w Nim postępujcie; zapuśćcie w Nim korzenie i na Nim dalej się budujcie, i umacniajcie się w wierze, jak was nauczono” (Kol 2,6). Bezpośrednią kontynuacją wspólnego „budowania i umacniania się w wierze” będzie Tydzień Słowa Bożego, przeżywany od kilku lat w naszych parafiach w ostatnim tygodniu roku liturgicznego, szczególnie poprzez kręgi i warsztaty biblijne. Słowo Boże wprowadza nas w ten sposób corocznie w nowy okres Adwentu.

W całej Polsce rozpoczniemy w tym roku nowy Program duszpasterski, przeżywany pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”, który wprowadzi nas w atmosferę nadchodzącej kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, a w perspektywie kolejnych dwóch lat do 1050. Rocznicy Chrztu Polski, wraz z Pielgrzymką Ojca Świętego Franciszka do Polski na Światowe Dni Młodzieży w roku 2016. Program ten będzie w naszej Archidiecezji ukierunkowany na wiarę przyjmowaną i praktykowaną
w rodzinach, które – gdy trwają w zjednoczeniu z Chrystusem – tworzą kościół domowy. Zachęcam już teraz wszystkie rodziny, by trwając w duchowym przygotowaniu do kanonizacji bł. Jana Pawła II poznawały jego nauczanie i przykład życia, które stanowią wyrazisty drogowskaz na drodze rodzinnego uświęcania. Zachęcam do błogosławionej nadziei w programach duszpasterstwa dzieci i młodzieży. Zachęcam do odważnej miłości w pielęgnowaniu i rozwijaniu charyzmatów wszystkich obecnych u nas wspólnot duszpasterskich, ruchów, stowarzyszeń i organizacji kościelnych. Zachęcam, by wpatrywanie się w postawę osobistego zawierzenia Matce Najświętszej, widoczną w życiu bł. Jana Pawła II, stało się duchową inspiracją dla wszystkich naszych rodzin, również po kanonizacji papieża Polaka.

Na trwający i dopełniający się Rok Wiary, na jednoczenie się w modlitwie podczas trwającej Nowenny do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, na pogłębianie życia duchowego w małżeństwach i rodzinach oraz na ewangeliczną wytrwałość wiary w parafiach, uwielbiając wraz z Wami Dobrego Boga za wielość Jego łask i Jego Miłosierdzia, mocą pełnionego pośród Was urzędu, wszystkim Wam z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa + W imię Ojca + i Syna + i Ducha Świętego. Amen.

/-/ + Andrzej Dzięga   
Arcybiskup Metropolita 
Szczecińsko-Kamieński

Szczecin, dnia 15 listopada 2013 r.

aktualizowano: 2013-11-17 15:30
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności