1 Słowo Pasterskie Księdza Arcybiskupa Metropolity na XV niedzielę zwykłą 2016 | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 19 kwietnia 2024 r. imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa Piątek III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

INSTYTUCJE

INSTYTUCJE 9 lipca 2016 18:05 wyświetleń: 10726 S.Z.

Słowo Pasterskie Księdza Arcybiskupa Metropolity na XV niedzielę zwykłą 2016

"... Drodzy młodzi przyjaciele! Serdecznie zapraszam Was do udziału w Święcie Młodych na terenie naszej Archidiecezji. (...) Również do naszej Archidiecezji przyjedzie kilkanaście grup zagranicznych, które wspólnie z naszą młodzieżą będą przeżywać bogaty program duchowy, kulturalny i turystyczny. Będziemy gościć młodych z Belgii, Brazylii, Danii, Francji, Irlandii, Izraela, Kanady, Meksyku, Niemiec i Ukrainy. ..."

Drodzy Bracia i Siostry, zarówno współtworzący duchową Rodzinę naszej Archidiecezji, jak też nasi wakacyjni Goście, a szczególnie Wy, Drodzy młodzi Przyjaciele, przygotowujący się do spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży!

Kluczowym obrazem, który pomaga nam medytować dzisiejszą liturgię słowa, jest motyw drogi. Pierwsze czytanie, z Księgi Powtórzonego Prawa, przedstawia duchową podróż, którą powinien podjąć Naród wybrany, aby wrócić „do Pana Boga swego z całego swego serca i z całej swej duszy”. Święty Paweł zaś z mocą głosi Tego, Który sam jest początkiem i końcem wszystkiego, ku Któremu zmierza cała historia świata: Jezusa Chrystusa, gdyż: „Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone. On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie”. W Ewangelii świętej sam Jezus, będąc w drodze do Jerozolimy, opowiada przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. To jedna z przypowieści najbardziej prowokujących nas wszystkich do głębokiego rachunku sumienia. Akcja rozgrywa się na drodze z Jerozolimy do Jerycha. Spotykają się tam kolejni ludzie: jeden, który stał się ofiarą napadu zbójców, oraz mijający go kapłan, potem lewita i wreszcie Samarytanin. Dopiero ten ostatni ulitował się nad poranionym podróżnym i przyszedł mu z konkretną pomocą. Okazał mu miłosierdzie.

Cały obecny rok jest bogaty w wydarzenia, które pozwalają nam odkrywać miłość Boga i pogłębiać z Nim swoją osobistą relację w naszej pielgrzymce wiary. Podejmując wezwanie papieża Franciszka, który ogłosił Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, staramy się w tym roku mieć oczy i serce szeroko otwarte na potrzeby bliźnich, aby nasza miłość wyrażała się także w konkretnych czynach miłosierdzia.

Jako Polacy wspominamy w tym roku również drogę wiary kolejnych pokoleń naszego Narodu, dziękując Panu za 1050 lat chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie. Kulminacyjnym punktem tego dziękczynienia za dar chrztu Polski będzie uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Ojca św. Franciszka w Częstochowie, sprawowana w dniu 28 lipca. Do udziału w tej Liturgii gorąco zachęcam wszystkich. Nie trzeba tu specjalnych zaproszeń, gdyż każdy może po prostu, jako pielgrzym, dołączyć do tej modlitwy.

Nasza młodzież natomiast już od trzech lat duchowo pielgrzymuje do Krakowa. Odpowiada w ten sposób na zaproszenie Papieża, który - na zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro w 2013 roku - zaprosił ją na kolejne spotkanie do Polski. Kulminacją tej pielgrzymki będzie Wielka Modlitwa z Następcą św. Piotra w Krakowie. Nim jednak młodzież z całego świata przyjedzie do Krakowa, wielu z nich odwiedzi wcześniej różne zakątki Polski, aby uczestniczyć w „Dniach w Diecezji”. Również do naszej Archidiecezji przyjedzie kilkanaście grup zagranicznych, które wspólnie z naszą młodzieżą będą przeżywać bogaty program duchowy, kulturalny i turystyczny. Będziemy gościć młodych z Belgii, Brazylii, Danii, Francji, Irlandii, Izraela, Kanady, Meksyku, Niemiec i Ukrainy. Razem z nimi przyjadą ich biskupi, duszpasterze, klerycy i osoby życia konsekrowanego.

Drodzy młodzi przyjaciele! Serdecznie zapraszam Was do udziału w Święcie Młodych na terenie naszej Archidiecezji. Zaproszeni są wszyscy, zarówno ci, którzy wybierają się do Krakowa, ale jeszcze bardziej ci, którzy z różnych powodów do Krakowa nie mogą pojechać. Przybądźcie na „Dni w Diecezji“. W dniach 21-24 lipca spotkamy się w Szczecinie, Świnoujściu i Myśliborzu! Przyjedźcie ze swoim księżmi, z katechetami, z przyjaciółmi, z całymi rodzinami. Wy bądźcie gospodarzami tego wydarzenia: dajcie świadectwo Waszej młodzieńczej wiary i radości w Duchu Świętym. Niech Wasi rówieśnicy z zagranicy doświadczą znanej wszystkim polskiej gościnności. Pokażcie – tak jak tylko Wy to potraficie – piękno naszego Kościoła lokalnego, piękno naszego regionu, bogactwo naszej kultury. Wspólnie z biskupami naszej archidiecezji: Henrykiem, Janem i Marianem Błażejem, z biskupem Jakubem z Francji, z biskupem Albertem z Kanady oraz z biskupem Ludwikiem z niemieckiej diecezji Bamberg, chcemy być z wami, chcemy wsłuchiwać się w głos młodego pokolenia, w Wasze nadzieje i w Wasze niepokoje. Chcemy towarzyszyć Wam w pięknej drodze wiary z Maryją za Jezusem, Który jedyny zna w pełni tajniki Waszego serca i potrafi odpowiedzieć na najbardziej skryte pytania.

Chciałbym także już teraz podziękować wszystkim, którzy przez wiele miesięcy przygotowywali to Święto Młodych w naszej Archidiecezji: duszpasterzom, katechetom, siostrom zakonnym, opiekunom grup, które udadzą się do Krakowa, wolontariuszom. Dziękuję Wam wszystkim, którzy swoją modlitwą i cierpieniem towarzyszycie młodym ludziom, wypraszając im dar żywej wiary. Dziękuję wszystkim naszym diecezjanom, którzy przyjmą gości z zagranicy do swojego domu, oraz tym rodzinom, które zgłosiły taką gotowość, ale gości chyba dla nich zabraknie. Cieszę się, że po raz kolejny ujawniła się w obfitości polska gościnność i otwartość, bo mieliśmy więcej chętnych niż było zgłoszonego zapotrzebowania.

Szczególnie gorąco dziękuję Władzom samorządowym Województwa Zachodniopomorskiego oraz Władzom miast, które będą gościć młodzież z zagranicy, za okazaną pomoc we współorganizacji części kulturalno-turystycznej. Wyrażam też wdzięczność wszystkim służbom publicznym, które profesjonalnie troszczą się o bezpieczeństwo naszych gości, zgodnie z zasadami współpracy międzynarodowej.

Dziękuję też wszystkim, którzy wspierają finansowo przygotowania i przebieg Światowych Dni Młodzieży. Za każdą ofiarę, którą składacie, także w czasie dzisiejszej niedzieli, do puszek z przeznaczeniem na organizację „Dni w Diecezji”, na przyjęcie gości z zagranicy oraz na dofinansowanie wyjazdu młodzieży z terenu naszej Archidiecezji do Krakowa. Dziękuję także za ofiary na organizację Dni w Krakowie. Każda forma czynnego udziału w tych wydarzeniach, każda forma pomocy materialnej oraz duchowego wsparcia to także cząstka naszego Wotum Miłosierdzia.

Jeszcze raz gorąco proszę wszystkich, którzy wybierają się na Światowe Dni w Diecezji, lub do Krakowa: Nie lękajcie się! W tym Wydarzeniu trzeba uczestniczyć. Będzie to nie tylko piękne doświadczenie duchowe w tym roku, ale na długie lata pozostanie w Waszej pamięci jako źródło bogatych doświadczeń religijnych o charakterze ponadnarodowym. To również będą owoce działania Ducha Świętego.

Drodzy Bracia i Siostry!
Czas wakacji dla wielu z Was jest zasłużonym okresem wypoczynku. Zachęcam Was, abyście zaczerpnęli z ducha młodości, jakim zechcą nas obdarować młodzi katolicy z całego świata podczas Światowych Dni Młodzieży. Spędzając czas urlopu w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych nie zapominajcie o Tym, Który „jest  przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie” – o Jezusie, Który towarzyszy nam na szlakach naszego życia i wskazuje właściwy kierunek.

Życząc Wam rozwoju duchowej dynamiki życia, zgodnie ze słowami Chrystusa: Błogosławieni Miłosierni, zapewniam o mojej stałej modlitwie w Waszej intencji.

Na tę Drogę Miłosierdzia wszystkim Wam z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa: w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.


/-/+ Arcybiskup Andrzej Dzięga   
Metropolita Szczecińsko-Kamieński

Szczecin, dnia 7 lipca 2016 r.

aktualizowano: 2016-07-16 22:34
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności